Google Modüler Akıllı Telefon

Google akıllı telefon piyasasına tamamen modüler bir telefon çıkartarak gösteriş yapma peşinde. Akıllı telefon piyasasını gelecek yıl alt üst etme peşinde olduklarını söylemekten çekinmiyorlar.

Ara ismiyle bilinen proje geçtiğimiz yıllarda rafa kaldırıldığını düşündürürken, bir anda tekrar tam yol ilerledikleriyle ilgili bir gelişme yaşandı. Bunu tanıtmak için seçilen gün de oldukça heyecanlandıracak şekilde belirlenmişe benziyor. Tanıtım için Google’ın Kaliforniya’daki Silikon Vadisinde her yıl yapılan Geliştiriciler Konferansının son günü seçildi. Yani Google bunun tam rafa kalktığını düşündürüp son gün sürprizi yaparak karşımıza çıkardı.

Google Ara‘nın müşteriler için olan versiyonunun gelecek yıldan itibaren raflarda olacağını söyledi. Geliştiriciler için eski versiyonlara erken erişim fırsatı sunulacak ve bu sayede telefon için uygulamalar daha erken zamanlarda oluşturulacak. Bu telefon için uygulamaların bir önemi de modüler olmasından kaynaklanıyor. Sadece bir çerçeve sağlanacak ve kamera, sensörler, mikrofon kısacası her şeyi kullanıcı kendisine göre tasarlayabilecek.

Geçtiğimiz senelerdeki Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Telefonlar Kongresi’nde Ara’nın daha önceki versiyonlarından birisini tanıtan Google, modüler telefonlar sayesinde gelişmekte olan ülkelerdeki insanların da akıllı telefon kullanmaya başlamalarını ümit ettiklerini açıklamıştı.

Modüler telefonda her şey magnetler yardımıyla yerine oturacak. Eğer ki yeni model bir telefon çıkarsa eski telefonu tamamen atmak yerine artık sadece parçaları değiştirmek yeterli olacak.

Ara’nın fiyatı şu an için belirsiz. Fakat Google geçtiğimiz yıl ki tanıtımda giriş versiyonlardan birinin 50 Dolar fiyatı olacağını belirtmişti.

Modüler Akıllı Telefon Nedir ?

Modüler akıllı telefon her bir parçanın ayrı olarak değiştirilebildiği kısacası artık devri geçti yeni telefon diye elinizden binlerce lira çıkarma zorunluluğunu ortadan kaldıracak teknolojidir. Bu teknoloji bir çok telefon üreticisi tarafından başlarda kendi işlerinin sonu olarak görülse de, Google’ın piyasaya hızlı bir giriş yapması yüzünden zorunluluk haline geldi.

Google Ara, insanlara 50 dolar fiyat ile sadece bir kapak satıyor. Ve bu kapağa siz istediğiniz kamerayı, işlemciyi, RAM’i seçebileceksiniz. İşlemci artık amaçladığınız işlemleri yapamıyor mu ? O zaman çıkarıp yenisini takacaksınız. Bu sayede tıpkı bir masaüstü bilgisayar toplar gibi telefon toplayabileceksiniz.

Büyük akıllı telefon üreticisi firmalar, şu anda bu parçaların hepsini toplayıp üzerine markasını koyuyor ve istediği fiyata satabiliyor. Artık sizde bu parçaları alıp Ara’ya takıp firmaların uçuk rakamlarından kurtulmuş olacaksınız.

Gelelim boyutlarına aldığınız 50 dolarlık kapak normal bir versiyon için belirlenen fiyattı. Google Ara, 3 adet farklı boyutlarda çerçeve desteği sağlayacak. Her zaman ki gibi Mini, Normal ve Plus olacaktır.

Modüler akıllı telefonlar Türkiye için de çok büyük önem taşıyor. Zira uygulanan vergiyi biliyoruz. Bu modüler telefonun Türkiye’de desteklenmesi ve daha az vergi alınması ihtimalinin olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, bu vergiler konulurken telefon israfının çöplüklerinin önüne geçilmesi hedefleniyordu. Modüler akıllı telefonlar sayesinde artık bu sorunda ortadan kalkacak.

Google Ara Tanıtım Videosu

Mühendisce