Google Yapay Zeka İle Enerji Tasarrufu Yapacak

Google ‘ın kısa süre önce birleştiği ana merkez şirketi diyeceğimiz Alphabet Inc. Mühendislik üzerine büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. son olarak bilgisayar serverları için güç tüketimini azaltan ve veri merkezini kontrol eden bir yapay zekayı entegre ediyor. DeepMind da denilen bu teknolojik yapay zeka kendi kendine öğrenebilme yeteneğine sahip, Yapay zekanın önceki yazılarımızda da değindiğimiz somut bir başarısı da bulunuyor bu program kendisine atari oynamayı öğretmiş olması işlerin doğru yolda olduğunun bir göstergesi.

Google’ın bu kadar önemsediği yapay zeka teknolojisine neden ihtiyaç duyduğunu bazı rakamlarla açıklamak gerekirse Google’ın yıllık elektrik tüketimi 4,402,836 MWh (A.B.D’de 366,903 evin toplam yıllık ortalama enerji tüketimine eşdeğer) olduğu google yetkilileri tarafından açıklanmıştı. Bu da bu teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkartıyor.

Yünde 15 oranında bir enerji tasarrufu şu anda büyük ölçüde sağlanmış olduğunu biliyoruz. Bu denli büyük bir kullanımda enerjinin tasarrufundan ziyade büyük ölçekte maddi bir kazanç da elde edebilecek Amerika şartları altında bu oranda bir tasarruf bir kaç yılda milyarlarca dolarlık bir kazanç elde ettirecek.

Google Mühendisleri yapay zeka için uzun yıllar boyunca ciddi çalışmalar yapmakta Bunların sonucu olarak Algoritma pencere, insan sayısı, soğutma sistemi gibi 120 farklı değişkeni izleyebilip kontrol edebilen bir sistem geliştirdiler  bundan sonraki adım ise daha fazla sensörle bu hassasiyeti arttırmak ve enerji kullanımında daha fazla tasarruf sağlamak