Görme Engelliler için Akıllı Baston Projesi

Görme engelliler için dünyanın ilk akıllı bastonuna yapmak isteyen ekip, bu projeleriyle bir çok destekçi kazandılar.

Dünyaca ünlü Kickstarter sitesinin benzeri olarak Turkcell ve YGA tarafından hayata geçirilen Arikovani sitesi, kendi projeleri için yatırım arayan proje sahiplerine imkan vermektedir. Türk mühendisler tarafından geliştirilen WeWalk isimli dünyanın ilk akıllı bastonu projesine de ev sahipliği yapmaktalar.

WeWalk 24 saatte 140.000 TL toplayarak bir anda tüm ilgiyi üstlerine çektiler. Yatırımcılardan 200.000 TL toplamayı hedeflemişti ve şu anda hedefine ulaşmış durumda. Ekip hedeflerine bu kadar erken ulaşmanın mutluluğunu yaşarken, yeni hedefi 500.000 TL olarak belirleyerek görme engelliler için daha fazlasını başarmak istediklerini belirttiler.

WeWalk, görme engelliler için geliştirilen bir akıllı bastondur. 2016 yılının mayıs ayında Engelsiz Hackhathon etkinliğinde engelliler için akıllı gözlük projesiyle başlayan serüven YGA mühendislerinin akıllı baston fikrine evrilmesiyle başladı. Karar sürecinden sonraki 3 ay boyunca görme engelli danışma kurulu üyeleriyle birlikte Ar-Ge sürecine geçildi. Bu süreçte akıllı bastonda bulunması gereken 3 temel özellik geliştirildi. Daha sonra da endüstriyel tasarım sürecine geçildi.

WeWalk, şarj edilebilir son derece güçlü bir pil içermektedir. USB girişiyle herhangi bir cihazdan şarj edilebiliyor. Telefona bağlı olarak çalışmakla beraber, telefon olmadığında üzerindeki mikro işlemciyle çalışabilme özelliği mevcut.

Telefonla entegrasyon özelliği cihazın akıllı baston ismini almasında başlıca etken. Bluetooth sayesinde telefonunuza bağlayabilecek, WeWalk üzerinde bulunan “touchpad” ile el hareketleriniz simüle edilerek telefon cebinizdeyken istediğiniz işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Fakat şimdilik sadece Android işletim sistemi üzerinde kullanılabilir durumda.

Görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak özelliklerden birisi de engel algılama modu. Bu mod sayesinde önünüzde ve baş hizanızda çarpılabilecek, ağaç dalı veya tabela gibi engelleri önceden tespit edip, kullanıcıyı titreşim ile uyaracak ve bu şekilde bir koruma sağlayacak.

Mühendisce