Görme Engelliler için Akıllı Gözlük

Araştırmacılar, görme engelliler veya belli oranda görme sorunu olan kişiler için gündelik yaşamı kolaylaştıracak bir akıllı gözlük geliştirdiler.

İsrailli bilim adamları, görme engelliler için son teknoloji bir akıllı gözlük geliştirdi. Bu yeni son teknoloji gözlük ile görme engellilerin gündelik yaşamlarında karşılaştıkları tabelalar, ellerindeki paraların, gazetelerin vb. üstünde metin içeren nesneler algılanıp, sesli olarak kullanan kişiye aktarılıyor.

Akıllı gözlük, çerçevenin yanında yerleştirilmiş bulunan kamera sayesinde üzerinde yazı bulunan veya daha önceden tanıtılmış her şeyin resmini çekip, bunları kullanıcıya aktararak, hayatlarının kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Görme engelli kişilerle gerçekleştirilen uzun süreli test aşamalarında başarılı geri dönüşler sağlayan gözlükte, OCR (Optik Karakter Okuma) adı verilen yeni bir teknoloji kullanılıyor.

Çalışma prensibi şu şekilde; tanımlanması istenilen bölgeyi parmağınız ile gösteriyorsunuz, kamera o bölgeye odaklanarak fotoğrafını çekmek için düğmeye basarak etkinleştiriliyor. Daha sonra tanımlanan bölgedeki metin, gözlük takan kişinin kulaklığına sesli olarak iletiliyor.

Görme Engelliler için Akıllı Gözlük - 2

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı gözlüğün, sınırlı görüşe sahip kişilerin kitapları, menüleri, gazeteleri ve tabelaları okuma becerilerini önemli ölçüde artırdığını söyledi. Ayrıca kamera sadece metinleri okumakla sınırlı değil, ayrıca ürünleri, markaları ve önceden tanımlanmış yüzleri de tanıyabilecek.

OrCam ismiyle pazarlanan ve İsrailli bir şirket tarafından icat edilen cihaz, ABD’de 2500 – 3500 dolar aralığında satışa sunuldu. Cihaz henüz bir çok ülkede piyasaya sürülmediğinden, dil seçeneklerinin ne olacağını konusunda net bir bilgi yok. Fakat, bu gibi teknolojik cihazların önemi göz önüne alındığında dil seçeneğinin olacağını düşünmek yanlış olmaz.

Mühendisce