Hareket kabiliyeti Yüksek Tekerlekli Sandalye

Philae Eaglesham, Kraliyet Deniz Komandolarından eski bir Onbaşıdır. İleri Düzey Hareketlilik Cihazının yeni bir türünü tasarlamak için İleri Tıbbi Üretim Araştırma Merkezi (MAMRC) ile birlikte çalışarak paralimpikler için bir cihaz ürettiler.


Eaglesham, Afganistan’dayken ateşe yakalanır, giderek hareket durumu bozulduğunda yardımcılarına güveniyordu. Karısı Julie ve işadamı Brian Meaden’in yanında, tekerlekli sandalye ve scooter’la ilgili bazı sorunların üstesinden gelen yeni bir cihaz türü oluşturmaya adayan bir şirket olan Conquering Horizons’u kurdu.

Victor olarak bilinen yeni cihaz, Royal Marines Charity’nin desteğiyle MAMRC ile ortak olarak geliştirildi. İsteğe bağlı olarak koltuğu bir “sosyal yüksekliğe” yükseltebilen ve kullanıcının gözlerindeki kişilere bakmasına ve konuşulmasını önlemek için ayarlanabilir bir pnömatik kola sahiptir. Victor ayrıca, tüm alanlarda ve montaj bordürlerinde gezinmek için sağlam bir dingil mesafesine ve sıkı bir dönme çemberi sağlamak için çok yönlü arka tekerleklere sahiptir.

Modüler bir tasarım, kullanıcının koşulları ve ihtiyaçları zamanla değiştikçe ayarlamalara olanak tanır. Victor için önemli sosyal statüde ki görünüm oldu, insanların geleneksel olarak engellilik ile ilişkili küçük tekerlekli sandalyelerden ve motosikletlerden uzaklaşması sağlandı.

Victor 1
Medikal AMRC’den Marcus Crossley, “Victor, mevcut cihazların damgalanan, kurumsallaşmış görüntüsünden tamamen uzak, tamamen yeni, modern bir görünüme sahip” dedi.

“Amacımız, en başından beri, güçlü gövdeli insanlar olarak görülmek isteyecekleri bir cihaz oluşturmaktı.”

Conquering Horizons şu anda victor’u  £ 10,000’den daha düşük bir maliyetle halka açmayı amaçlıyor. Crosshair’e göre, nöromüsküler hastalıklar nedeniyle hareket etmek için bu cihazlara gerek duyan , şu anda 14.35 milyon insan, 2024 yılına kadar 15 milyar dolar değerinde bir pazar öngörülüyor. Fakat Victor, piyasaya sunulmadan önce daha fazla yatırıma ve gelişime ihtiyaç duyuyor.

Phil, ilham verici bir kişidir ve Victor’u geliştirmek için para toplaması gerekecek, milyonlarca kişinin hareket kabiliyeti için gereken önemli etkiyi gösterecek ve aileleri için de oldukça önemli bir rol oynayacak.

“Victor’un halka satılabilecek bir konuma gelmesi için daha fazla geliştirme çalışmalarına ihtiyacı var ve aktif finanse edici firmalara da ihtiyacı var”