Harpuşta Nedir

Harpuşta, parapet veya üzerinde herhangi bir koruması olmayan duvarların yağmur suyu ve kardan zarar görmemesi için bu yapıların üst yüzlerine yerleştirilen koruyucu kapak veya örtüdür.

Harpuştalar, duvarlara zarar verebilecek dış etkenleri tuğlaların içerisine girmeden yan açıklıklara veya bir kanala yönlendirerek koruma sağlar. Ülkemizde genellikle, mermer, mozaik, taş, beton, özel tuğlalar ve çeşitli metallerden yapılırlar. Fakat terakota, plastik, çelik profil, XPS köpük ve ahşap gibi malzemeler de kullanılabilir.

Çatı kenarlarında bulunan parapetlerin, parapet duvarının kalınlığından daha az olmayan genişlikte yanmaz, hava koşullarına dayanıklı malzemelerle düzgün bir şekilde örtülmesi gerekmektedir.

Harpuştanın yapımında kullanılacak malzeme su geçirmez ve yanmaz olmalıdır. Uygulamada, harpuştanın duvardan biraz daha geniş olmasına ve suyun duvarın yüzüne akmasını önlemek için her iki tarafta da damlalıklar bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, ekstra bir koruma sağlamak istenirse, altına membran benzeri ikincil bir su engelleyici yapılabilir.

Harpuşta Mermer

Neden Harpuşta Kullanılması Gereklidir

Su bir duvarın içine sızıp, daha sonra tuğla veya beton gibi gözenekli yüzeylerden çıkarken görünüşü bozan çiçeklenmeye yol açabilir. Çiçeklenme, duvar malzemesinin doğal tuzlarının birikmesinden kaynaklanan bir duvarın dış yüzeyinde yaygın olarak görülen beyaz renk değişikliğidir. Tuzlar, duvardan sızan su tarafından emilir ve daha sonra su buharlaştığında geride izler kalır. Bu izler zararsız olmalarına karşın, binanın görünümünü bozabilir.

Betonda çiçeklenme görünümü
Beton duvarda çiçeklenme görünümü

Duvarın içerisine sızan su donarsa, çiçeklenmeden çok daha kötü bir etki yaratır. Donma-çözülme döngüsü duvarlara karşı nazik değildir. Su donduğunda, muazzam bir kuvvetle genişler. Bunun sonucunda, duvarlarda çatlaklar oluşabilir ve yapısal bütünlükte genel bir bozulma gerçekleşebilir. Harç parçaları, daha fazla su girmesini sağlayacak olan birleşim yerlerinden düşerken, tuğlaların gevşemesiyle son derece büyük risk taşıyabilecek bir güvenlik problemi ortaya çıkabilir.

Harpuşta kullanılmaması durumunda çelik duvar bileşenleri için durum daha da kötüdür. Suya uzun süre maruz kalmak çeliği korozyona uğratır ve paslı çelik, yine muazzam bir güçle orijinal kalınlığının sekiz katına kadar genişleyebilir. Bununla birlikte, paslanan çelik yapının dayanımını kötü yönde etkileyecektir.

Bunları Biliyor Musun