Havalimanlarında Arttırılmış Gerçeklik Uygulaması

Mühendisler tarafından yolcuların Gatwick Havaalanı çevresinde yollarını bulmalarını kolaylaştırmak için Londra’nın en yoğun ikinci havalimanının iki terminalinde 2.000 sinyal lambası kuruldu. Hem Heathrow hem de Gatwick Havaalanları’nda mevcut olan dünyanın ilk Arttırılmış gerçeklik yol bulma uygulaması.

Arttırılmış gerçeklik

navigasyonlar, yolcuların havaalanında dolaşmalarını ve uçuşlarında kaçmalarını önlemeye yardımcı olmak için Gatwick’in 2,5 milyar TL’lik dönüşüm çerçevesinin bir parçası. Havaalanının çevresinde 2 bin işaretçi veya gezinme noktası dağılmış durumda ve bir uygulama kullanarak yolcular tesis içindeki konumlarını kolaylıkla tespit edebiliyor. Aslında, binaların içinde kullanıldığında güvenilmez olan Google veya Apple haritalarının kapalı bir versiyonu da denilebilir.

Yolcuların, check-in masaları, kalkış kapısı, bagaj döngüleri ve benzeri gibi önemli yerleri bulmasına yardımcı olacak ‘mavi noktalar’ veya işaret parmaklarını tespit etmek için akıllı telefonun kamerasını kullanarak çalışan bir mobil uygulama. Gatwick, bu yeni genişletilmiş gerçeklik uygulaması aracılığıyla kişisel verileri toplamıyor, ancak havalimanı içindeki çeşitli yerlerde ‘insan yoğunlukları’ gibi yararlı bilgiler operasyonların izlenmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bu, tıkanıklığı azaltmak için kuyrukların ölçülmesini ve daha düzgün iç mekan işlemleri için yolcu akışının düzene sokulmasında önemli bir etken olarak görülüyor.

Gatwick Havalimanı BT Ticari ve Yenilik Müdürü Abhi Chacko, artırılmış gerçeklik uygulamasının amacını ve önemini açıkladı.

“Altyapı sağlayarak, havayollarımızı ve perakendecilerimizi de içeren geniş bir teknoloji uzmanı havaalanı sağlayıcıları için yolcuların havalimanında yol bulmalarına yardımcı olabilecek yeni gerçek zamanlı hizmetler başlatmak için ilk adımı atıyoruz, eksik uçuşlara engel olmak ve  Onlara para kazandıracak zamanında teklifler verebilmek bizleri mutlu ediyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan ilk havaalanı olmaktan da gurur duyuyoruz ve bu tesisin benimsenmesinin diğer havaalanlarında ve ulaşım sağlayıcılarını etkileyerek sonunda norm haline gelmesini umuyoruz “dedi.

Uygulamanın yetenekleri daha geniş bir havaalanı ve havacılık uygulaması için geliştiriliyor. Örneğin, havayolu şirketleri gecikmiş yolcular için havayolu uygulamalarına hatırlatıcılar gönderecek veya nerede olduklarını takip edebilecek, böylece, yolcuların onaylarını alması koşuluyla, zamanlanmış bir uçağın zamanında kalkabilmesi için bagajlarını bekleyip bırakmayacaklarına karar verebilirler. Ayrıca, yolcunun onları almayı seçmesi durumunda, promosyon mesajları veya satış teklifleri gönderebilmek için bir yolcunun bir dükkana olan yakınlığını tanımlamak için işaret sistemi kullanarak havaalanı ticaret ve pazarlama stratejilerini geliştirmeyi amaçlanıyor.

Kapalı navigasyon sistemi havaalanı boyunca yalnızca iki haftalık test ve konfigürasyon ile üç hafta içinde kuruldu ve lojistik karmaşıklığı ve maliyetleri düşük tuttu. Şu anda 2.000 sinyalizasyon sistemini yönetmek, PointrLabs adlı yenilikçi mobil teknoloji şirketinde.

“Dünyadaki fener tesislerine ve Asya’dan ABD’ye çeşitli havaalanı projelerinde yer alan bir şirket olarak tavsiyede bulunan bir ACI üyesi olarak, Gatwick Havalimanının uçtan uca ilk havaalanı olacak ilk havaalanı olacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. PointrLabs’ın CMO’su Axel Katalan, “Mavi nokta konum ve yönelim açısından inanılmaz derecede hassas bir çalışma sistemi” “Bizim SDK’si, pil ile optimize edilmiş, çoklu format ve yüksek performanslı konumlandırma ve AR ile ekran üzerinden çevirme gibi 3D yol bulma özelliklerini sağlıyor ve hepsi şimdi Gatwick ve ortakları tarafından sürükleyerek basit bir şekilde kullanılabiliyor “.

PointrLabs teknolojisi şu anda dünyanın üç büyük havaalanında kullanılmakta ve şirket ayrıca fuar merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde ve diğer büyük kuruluşların kurulumunda bu teknolojiyi de uygulamakta.