Hayalet Uçaklar Nasıl Çalışıyor ?

Radara yakalanmayan hayalet uçakların çalışma prensipleri nedir ?

Bir dönemin ünlü sohbet konusu olan “hayalet uçak” B-2 ‘nin görüntülerini ya da videolarını görmüşsünüzdür, ama merak edilen soru şudur: Nasıl bir teknoloji ile radarlara yakalanmadan uçabiliyor ? İşin özünde, hayalet uçaklar, radar dalgalarını kaynaktan dışarı yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle zeminde bulunan kişiler izleme sistemlerine bir okuma yazamazlar. Hayalet uçak tasarlamak aslında oldukça zor, ancak karmaşık bilgisayar algoritmalarını kullanarak mükemmel bir şekilde yapılabilir.

52 metrelik kanat açıklığı olan B-2 gizli bombardıman uçağı, modern askeri uçaklara aşina olan neredeyse herkes tarafından tanınabilir. Bu uçağı anlatabilmek için öncelikle radarın nasıl çalıştığını açıklamak gerekir. Radar, makinenin ön planında hareket eden nesnelerin resmini oluşturmak için kısa süreli elektromanyetik enerji dalgaları kullanır. Geri yansıtılan dalgalar, cihazın, kontakta bulunulan cismin boyutunun yanı sıra yakınlığı da gösteren bir “görüntü” oluşturmasına imkan sağlar. Hayalet uçakların durumuna gelecek olursak, B-2 gibi bir uçak radar dalgaları arasından uçarsa, tüm dalgalar hayalet uçağın gövdesine geldiği andan itibaren aynen geri yansıtılır. Bu durum radarın o bölgede bir şey algılayamamasına ve dolayısıyla gizli bombardıman uçağının tespit edilememesine neden oluyor.

Hayalet uçağın geliştirilmesinin ardından bu tip uçakların tespiti için yeni radar teknolojileri geliştirildi. B-2, daha hassas radarlarda görülebiliyor. Fakat askeri bir uçak yerine sadece büyük bir kuş olarak görünüyor. Bütün bu mühendislik, gizli bombardıman uçaklarının modern elektronik algılama yetenekleriyle algılanmasını hemen hemen imkansız kılıyor.

Bu yazımızda görünümünden dolayı en fazla bilinen “B2 Bomber” hayalet uçağını ön planda tuttuk. Hayalet uçak fikri ilk olarak Nazi Almanya döneminde yıl 1944’te ortaya çıktı. Üretilmesi planlanan ilk uçak Horten Ho 229 ‘dur. Fakat hayata geçirilen projeler arasında 1981 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren F – 117A modeli modern hayalet uçaklarının ilkidir. Dünyada en son üretim hayalet uçaklar ve ülkeleri:

  • F35 Lightning II (Amerika)
  • Shenyang J-XX (Çin)
  • Medium Combat Aircraft (Hindistan)
  • Sukhoi PAK FA (Rusya)

Ayrıca bir çok gelişmiş ülkenin kullandığı insansız ve azaltılmış radar kesitli insanlı hayalet uçakları bulunmaktadır.

Mühendisce