Hidrobot

Mühendis ruhlu Türk mucit Hidrolik sistemle hem denizde hem karada giden bir tekne geliştirildi. Hidrobot herhangi bir liman, iskele ve platforma ihtiyaç duymadan karaya yaklaşabiliyor ve denizde hareket ettiği gibi karada da hareket edebiliyor.

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yaşayan hidrolik ustası Salih Çakan (62),evinin bir bölümünü atölyeye dönüştürerek, teknesinin hem karada hem de denizde yol alabilmesini sağladı.Hidrolik sistemle çalışan hem denizde hem karada gidebilen bir tekne geliştirdi Bu icat; tek bir motor ile liman, iskele veya bir platforma ihtiyaç duymadan ve hiçbir yardım almadan kendi kendine denize girip karaya çıkabilen bir sisteme sahip,Aynı zaman da kendi kendini iten, ileri ve geri gidebilen, sağa veya sola yön verebilen, tekerlek sistemine sahip.Şu anda bu üründen bir tane bulunmakta.

Bu buluşun mucidi Salih Çakan şu anda yatırımcıları beklemekte.Mühendislik eğitimi almamış ancak ihtiyaç duygduğu için böyle bir sistem geliştiridğini söyleyen Salih Çakan ,Yerli ve Yabancı Yatırımcıları da bekliyor.

Bu tarz Mühendisçe fikirlerin de peşinde olduğumuzu söylemek lazım.Belki bir türk Mühendislik firması tarafından geliştirilip bir prototip oluşturulabilir. Bir Çok uluslar arası yarışmada da ödüller kazanabilecek bir buluş olduğunu düşünüyoruz.