Hidrojenle Çalışan Tramvay

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de yakıt  yani enerji kaynakları günümüzde en çok kullanılan enerji türü fosil yakıtlar bu yüzden oldukça pahalı ve üretimi imkansız oluşu bunun yanında işleme ve çıkartılma maliyetleri doğaya verilen zararlar göz önüne alındığında Mühendis ve araştırmacılar bunun önüne geçebilmek için alternatif yakıt türlerine yönelmektedir.

Son günlerde Alternatif yakıtları kullanan bir çok araç çıkartıldı. Elektrikli otomobiller , hidrojenle çalışabilen otomobiller , elektrikli tramvaylar derken şimdi çin bir ilk olark alternatif yakıtı toplu ulaşım araçlarında kullandı. bu da dünyanın en kalabalık ülkesinde olması aslında tüm dünyayı ilgilendirmekte. kişisel kullanıma sunulan alternatif yakıt türleri Çin gibi dünyanın en kalabalık nüfusunu barındıran ülkeler için toplu ulaşımda da kullanılması bir zorunluluk haline gelmişti. Çin’deki Sifang şirketi bu düşünceden yola çıkarak hidrojenle çalışan tramvaylar üretmeyi başardı.

hidrojenle çalışan tramvay

Araştırma geliştirme (Ar-Ge) süresi 2 yıl süren tramvay son haliyle tüm enerji kaynağı hidrojen olarak sonlandırıldı. Hızı saatte 70 km olarak belirtilen tramvayın yolcu kapasitesi ise 380 ile sınırlı. tam dolu kapasiteyle hareket eden br tramvay için 3 dakika ile tüm depo doldurulabiliyor ve bir depoyla yaklaşık olarak 100 km yol alabiliyor. Bütün bu özellikle düşünüldüğünde ileride oldukça fazla ülke bu tramvayla ile halkına hizmet vereceğine benziyor.

Bu araçların en büyük avantajı ise atık olarak su çıkartıyor olması ve havayı kirletmeyecek olması olarak lanse edilmekte. Fosil yakıt tüketimine göre maliyetleri oldukça düşürecek olması da önemli bir özellik.