Hidrojenli Araçlara Kaktüs Teknolojisi

Güney Koreli mühendislerin icat ettiği hidrojenli otomobillerde fazla yakıt tüketiminin önüne geçmek için kaktüsten ilham alındı.

Kaktüslerden esinlenerek yapılan zar hidrojenli araçların yakıt performansının artmasını sağlıyor. Kore’nin Hanyang Üniversitesi ve CSIRO’daki mühendisler tarafından geliştirilen zar detaylı olarak anlatılmıştır. Zar sıcak koşullarda su itici bir deri özelliği gösteriyor ve verimliliği 4 katı oranında geliştirebiliyor.

CSIRO mühendislerine göre zar , tamamen bir kaktüs gibi davranıyor. Zor koşullarda içindeki suyu tutmak için kuraklığa karşı geliyor. Hidrojenli arabalarda da kullanımı bu şekilde azaltabilecek.

Yazar Dr. Aaron Thornton “Hidrojenli arabalarda, yakıt hücreleri tıpkı elektrikli araçlardaki gibi 2 benzer gazı karıştırıp enerji ortaya çıkarıyor. Tam bu aşamada bunu sağlamak için hücrelerin yanlarına radyatör benzeri nemlendirici ve su bulunduran bölümler konuluyor. Fakat bu olduğunda aracın alt tarafında çok büyük ve önemli bir alan bu iş için kullanılmak zorunda kalınıyordu.” dedi.

Yazar Dr. Cara Doherty “Bu noktada kaktüs bize alternatif bir yol sunuyor. Kaktüslerin üzerilerinde stoma gözenekleri denilen küçük çatlaklar bulunuyor. Bu gözenekler geceleri açılıp, bitkinin serin ve nemli kalmasını, gündüzleri ise kapanarak kurak ortamlarda suyun dışarı çıkmasını engellemeyi sağlıyor. Zar da üzerine nano ölçekte açılacak çatlaklar sayesinde elektro-kimyasal bir tepkimeyle su açığa çıkaracak. Çatlaklar kuru bir ortam olduğunda daralacak, nemli bir ortamda ise genişleyebilecek. Bunun anlamı hücreler sürekli su bulundurabilecek, büyük bir nemlendirici tank olmasa bile.” dedi.

Mühendisce