Hisseden Yapay Parmak

Son yazılarımız da değindiğimiz Hisseden robot teknolojisinden sonra insan Bedenine uyumlu sinir sistemiyle entegre olup çalışabilen bir yapay sinir sistemi Mühendisler tarafından geliştirildi.

Robotların yumuşaklık sertlik hissinin algılanması için bir çok yeni teknoloji geliştirilmişti bu teknolojilerin insan bedenine yansıması sayesinde uzvu kesilmiş kimse dokunduğu anda yumuşaklığı ve sertliği hissedebilecek. Bu teknolojinin sadece ampüte yani uzvu kesilmiş bir kimse üzerinde değil farklı rahatsızlıklardan dolayı his kaybı olan kişilerde de aynı şekilde hissedecekler . Bu alanda yapılan bir çalışma da daha önce elini kaybetmiş bir kişinin kolunun üst kısmındaki sinirlere bağlanarak oluşturulan sistem sayesinde, sertliği veya yumuşaklığı hissedebildi. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü(EPFL) ‘nden  Mühendis Silvestro Micera ve ekibi tarafından geliştirilen bu teknoloji için şu özeti kullanmak doğru olacaktır dokunsal bilgiyi kullanıcıya aktarılabilen bir sistemdir..

Bu teknolojinin uygulandığı Dennis Aabo Sørensen. şu sözleri söyledi “Bu uyarılma sayesinde nerdeyse elimi hissedebiliyorum. Hayalet bir elin parmağımdaki duyusal bir dokuyu hissettim, “diyor

Sørensen dünyada vücuduna ameliyatla elektrotların bağlandığı biyonik parmak ucuna sahip ilk kişi olarak kayıtlara geçti. sinir sistemine bağlı elektrotlar yardımıyla kontrol edilen parmak ucunda sensörler bulunmakta. Bu sensörler sayesinde parmak ucunun dokunduğu cisim üzerinde yumuşak mı sert mi olduğu beyne iletile bilmekte. biraz daha açmak gerekirse ; Parmak ucu plastik yüzey üzerinde gezdiriliyor, bu sayede belli bir elektrik sinyali üretiyor. üretilen bu sinyal elektrik dalgalarına dönüştürülerek sinir sisteminin algılayabileceği bir hale dönüşüyor. Bu sayede bu parmak ucuna sahip kişi pürüzlü ve pürüzsüz zeminleri % 96 lık bir düzeyde ayırt edebiliyor. Hatta öyle ki bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler de bu deney yapıldığında doğruluk oranı %77 olarak tespit edilmiş yani bu teknoloji aslında sadece ampüte kişiler tarafından değil belki de hissin geliştirilmesi istenen kişiler de de uygulanabilecek.

yazımızda izleyeceğiniz video da bu teknolojinin uygulanma şekli ve uygulanan kişinin kendi ağzından nasıl bir his elde ettiğini göreceksiniz.