Hızlanma Rekoru Sahibi Araç: Grimsel

Mühendislik öğrencilerinden rekor kıran araç… Formula öğrenci yarışmasında birinciliği alan AMZ ekibi bu sefer en çabuk hızlanan araç rekoru ile tüm ilgiyi topladılar.

Zürih’teki Akademik Motorsporları Kulübü’nde Formula öğrenci ekibi görevleri olan elektrikli yarış arabasını başarıyla tamamladılar. Elektrikli yarış arabası 0’dan 100 kilometre/saat hıza 1.513 saniyede çıkabiliyor ve bu da yeni bir dünya rekoru anlamına geliyor. Bir önceki rekor 1.779 ile geçtiğimiz yıl ürettikleri arabayla Stuttgart Üniversitesi’ndeki bir ekibe aitti.

Rekor kıran Formula öğrenci yarış arabası Grimsel ismini aldı ve 1 yıldan az bir sürede 30 öğrenci tarafından geliştirilip yapıldı. Bu araç AMZ‘nin beşinci elektrikli arabası oldu.Yeni standartlar, daha hafif malzeme ve elektrikli sürüş teknolojisi bu araç ile birlikte kullanıldı. Grimsel kullanılan karbon fiber malzeme dolayısıyla sadece 168 kilogram ağırlığa sahip. 4 adet özel yapım tekerlek merkezli motora  sahip yeni tasarım 200 beygir gücü ve 1700 Nm Tork sağlayabiliyor. Sofistike bir çekiş kontrol sistemi her bir tekerleğin performansını tek tek düzenliyor.

Grimsel, 2014 yazında düzenlenen 500 katılımcının bulunduğu Formula Uluslararası Öğrenci tasarım yarışmasında kayda değer başarılar elde etmişti. Formula Öğrenci yarışması, dünyanın her yerinden mühendislik öğrencilerinin kendilerini gösterebilecekleri bir platform. 3 genel zafer ile 1000 üzerinden 920 puan toplayan AMZ’nin Grimsel en başarılı araba seçildi. Ayrıca AMZ, 2013 yılından bu yana yarışmadaki genel birinciliğini korumakta.

Mühendisce