Hubble’dan Yeni Bir Galaksi Keşfi

Hubble teleskopu yeni keşiflerine bir yenisini daha ekledi. Spiral kar tanesi düzeninde yeni bir galaksi keşfetti.

Evrende bulunan galaksilerin yaklaşık olarak %60 lık kısmını düzensiz ve spiral galaksilerdir. Fakat yaygın olmalarına rağmen, her bir spiral galaksi kar tanesi gibi kendine özgüdür. Bilindiği üzere kar tanelerinin hiçbirinin şekli bir diğerine benzemez hepsi farklı bir modele sahiptir. Spiral galaksilerde böyledir asla bir eşini bulamazsınız. Bulunan galaksiye NGC 6814 adı verildi. Parlak çekirdeği, muhteşem süpürücü kolları ve karmaşık karanlık yapısıyla NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu tarafından fotoğraflandı.

NGC 6814 oldukça parlak bir çekirdeğe sahip, bu da galaksinin bir Seyfert Galaksi gibi görünmesi şaşırtmacası. Seyfert Galaksileri, çok aktif bir merkeze sahiptir ve sürekli radyasyon patlamaları yayarlar. NGC 6814 parlak çekirdeği büyük ihtimalle X-Ray radyasyon kaynağı gibi görünüyor. Bilim adamları bu yüzden merkezinde güneşin 18 milyon katı büyüklüğünde bir süpermasif kara delik bulunduğundan şüpheleniyorlar.

NGC 6814 çok aktif bir galaksi. Bir çok bölgesinde spiral kolları boyunca uzanan iyonize gazlar bulunmakta. Bu geniş gaz bulutları, bir patlamış yıldız gibi muhteşem mavisini galaksi boyunca her yana yaymış olarak görünüyor.

Mühendisce