‘Hyperloop One’ Test Aşamasına Geçildi

Nihayet geleceğin ulaşım teknolojisi olan, Hyperloop teknolojisi test aşamalarına geçildiği açıklandı.

Elon Musk’ın tünel taşımacılığının başlangıç projelerinden olan Hyperloop One, bir süredir gizli olarak sürdürülüyordu. Fakat şirket sonunda geleceğin ulaşım projesini gerçekleştirmek için seçtiği Nevada’daki tesisi yavaş yavaş inşa etmeye başladı.

DevLoop adı verilen tesisin bir bölümü 500 metre uzunluğunda ve inşa edilen borular 3.3 metre genişliğinde. Resimler, ulaşımın geleceğini tartışmak üzere şirketler, mühendisler ve müteahhitleri bir araya getiren Dubai’de düzenlenen bir ulaştırma konferansı olan Middle East Rail’de paylaşıldı. Şirket, Hyperloop One projesi kapsamında yeni inşa edilecek yeni tesiste, halka açık olarak 30 dakikalık bir test gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu testin tahmini olarak 2017 yılının ilk yarısında yapılması bekleniyor.

Hyperloop One, tüp bazlı ulaşım teknolojisi üzerinde çalışan tek şirket değil. MIT, Delft Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi dahil olmak üzere birçok üniversite, bu teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hyperloop Ulaştırma Teknolojileri gibi diğer şirketler ise çoktan bazı Avrupa ülkeleriyle anlaşarak, bu teknolojiyi geliştirmek için yardım almaya başladı bile.

Fakat bütün şirketler arasında bu teknolojiyi gerçekleştirmeye en yakın şirket olan Hyperloop One, pisti, tünel sistemi ve diğer bütün araçları ile bu teknolojinin gerçekleşebileceğini kanıtlamaya çok yakınlar.