IBM Nörosinaptik Çip

Bu sıralar çok ünlü bir markanın reklamlarında Mühendislik harikası bir arabanın tanıtımı yapılıyor. Gelecekte kendi kendine gidebilecek bir araç uzun uzun anlatılıyor ve bu araçtan sonra sadece park edebilen ve kendi kendine fren yapabilen bir araba ekranda karşımıza çıkıveriyor. ve bahsedilen ilk araç üçün gelecekte deniliyor.  Aslında bu aracın tellerinin atılmasına  ve bu hayalin gerçekleşmesine fırsat tanıyan bir çip üretildi.

IBM nörosinaptik çip adını verdiği beynin bilişsel yapısını taklit edebilen boyutları ise posta pulu büyüklüğünde olan bir çip üretti. Yapay zekaya sahip cihazlar oluşturmak için de kullanılabilecek bir çip olacak.

Duyusal Çipin Özellikleri
Duyusal Çipin Özellikleri

 

IBM in mühendisi  Dharmendra Modha ; “Biz bu çipteki işlemciyi oluştururken beynin serebral korteksini örnek aldık, ” diyor Yani eski dönemlerdeki bilgisayar ve makineler hesap makinesi gibi işlem görüyorlardı matematiksel veya biraz sol beyin görevli çalışmalar yapılabiliyordu. Bu yazımızda tanıttığımız mühendislik ürününün adı ise “TrueNorth” ,  Bu çip sağ beynin duyusal işlem fonksiyonlarını taklit ederek farklı durumlarda insanları verdiği tepkilere benzer yani aynı beynin sağı gibi çevreden elde edilen duyuları,kokuları ve bilgiyi işleyerek çalışabilmekte.

Peki ama beynimizde milyonlarca veri merkezi ve bunlar için çalışan sinapslar mevcutken bu çip bütün bu taklit işlemini nasıl yapıyor ? bu konuda biraz teknik bilgi vermenin zamanı geldi.Mühendisler TrueNorth’da bir milyondan fazla programlanabilir nöron ve 256 milyon programlanabilir sinapsı 4096 çekirdek ve 5,4 milyar transistörlü bir çip olarak ürettiler işte bütün bu taklit yeteneği bu saydığımız özellikler sayesinde gelmekte , Günümüzde robotların duygusal tepki vereceği yazılarını okumaktasınız bütün bunların genelinde aslında bu gibi mühendislik harikaları yatıyor bu konuda IBM de başı çeken firmalar arasında.

 

Aslında bu çipin bağlandığı sistemler sensör bilgisayarlara dönüşmekte peki ama bu sensör bilgisayarlar nasıl işlem görecekler. Buluta veya diğer bir ağa bağlanarak gerçek zamanlı süper bilgisayar işlemleri yapabilecekler.Örnek verecek olursak bir araba internete bağlanmadan bile hataları tespit edebilecek ve bunların çözümlerini sizlere bildirebilecek. Yada kaza olmadan bunu anlayabilecek. Bu mantıkla cep telefonları kokuları ve görsel bilgiyi alarak gerçek zamanlı bir veri sağlayabilecek.

Cornell Tech’den Mühendis Rajit Manohar . bu çip için şu sözleri söylemekte ;

IBM ‘deki Mühendisler ile  yıllar süren araştırmalarımız ve çalışmalarımız sonucunda insan beynine benzeyen bir bilgisayar yapmak üzereyiz,”

yazıyı okuyan Mühendisler için de şunu duyar gibiyiz sınırı olmayan bir dünya evet bu tarz mühendisçe fikirler sayesinde inanılmaz bir yere doğru gidilmekte. Bu projenin destekçisi ise DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency –ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı)