İklim Değişikliği ve Gelecek Yazların Sıcaklığı

Atmosferik Araştırmalar Ulusal Merkezi (NCAR) mühendislerinin son 50 yılı baz alarak yaptıkları çalışmalarda, dünyanın yaşadığı yazların geçmişteki yazlara göre her geçen sene daha sıcak olduğu sonuçlarına ulaşıldı.

Eğer ki iklim değişikliği bu hızla devam ederse, 2061 ve 2080 yılları arasında Antartika hariç dünyanın kara alanlarının en sıcak günleri yaşayacağı ihtimali %80 olarak hesaplandı. Sera gazı emisyonları eğer ki düşerse bu oran %41 e düşüyor.

NCAR mühendislerinden Flavio Lehner yaptığı açıklamada, “Aşırı sıcak yaz aylarının yaşanması insanlar için bir problem teşkil edecek. Sağlık problemleri riskini artırır, tarladaki mahsuller zarar görebilir ve açlık yaşanabilir. Bu tür durumlar insanoğlunun yüksek sıcaklığa nasıl adapte olacağını gösterecek.” dedi.

Araştırma ekibi, gelecekteki yazların nasıl olacağı ile ilgili 2 adet model simülasyon oluşturuldu. Başlangıç koşullarında ufak değişiklikler yapılarak aynı model defalarca çalıştırılarak stabil sonuçlar alınmaya çalışıldı.

Bu çalışmalar yapılırken 1920 ile 2014 yılları arasında yazların hava sıcaklığı sonuçları kullanılarak 15 adet simülasyon modeli oluşturuldu. Geçmişten alınan 95 adet sadece karşılaştırılmadı. Aynı zamanda 1400 adet olasılık hesaplanarak bu yüzdeler oluşturuldu. Hesapların doğruluğunun %99 olduğu da eklendi.

Mühendisce