İlk Uçabilen Robot Yarasa

Bir mühendis ekibi, yarasa gibi görünen ve uçan ilk robotu yaptılar. Bu robotun ismi Bat Bot.

Yarasa Robot, tamamen bir mühendislik harikası. Üstelik sadece 94 gram ağırlığındadır. Karbon fiber iskeletinin üzerine uzanan bir silikon membran, bilgisayar ve sensörlerle sıkıştırılmış kafa ve omurgası boyunca uzanan beş mikro boyutlu motor ile Bat Bot, otonom kanat çırparak uçabiliyor..

Bat Bot’u o kadar dikkat çekici yapan en önemli özelliği, bir yarasanın doğal uçuşunu taklit edebilmesidir. Çünkü yarasalar belki de en sofistike uçuş mekanizmasına sahiptir.

Bat Bot‘u yapmak için kullanılan teknolojiyi de anlatmak gerekiyor. Çünkü, bir yarasanın kanadı tam olarak 40 eklemden oluşur ve bu kanat sistemi günümüzün en gelişmiş robot teknolojisiyle bile yapılsa, yerden oynamayacak kadar ağır ve tıknaz bir robotla sonuçlanan bir proje olur.

Bunun yerine, 2008 yılında biyolog Dan Riskin‘in yarasa eklemleri üzerine yazdığı son derece yararlı bir çalışma yardımıyla, yarasa uçuş mekanizması gözlemlendi. Bütün bu çalışmalar analiz edilerek, bu 40 eklemin hangilerinden vazgeçilebileceğini ve hangilerinin hayati önem taşıdığı anlaşılma çalışıldı.

Sonunda, bu yarasa robotun toplam dokuz eklem yeri olmasına karar verildi. Tüm çalışmalara rağmen, Bat Bot ciddi olarak gelişmiş bir makine olsa da, hala oldukça basit bir yarasadır. Örneğin, Bat Bot’un karbon fiber parmaklarının mafsal eklemleri yoktur. Ve yarasa robot aktif bileklerini normal bir yarasa gibi bükmüyor.

Ayrıca robot yarasa üzerinde başka basitleştirmeler de bulunuyor. Yarasa kanat membranları farklı yerlerde farklı sertlik seviyelerine sahipken, Bat Bot’un ultra ince silikon membranı üniform olarak esnektir.

Mühendisce