İnşaat Malzemelerinde Tekstil Atığı Kullanımı

İspanya’da yapılan araştırmalar sonucu tekstil atıklarının inşaatlarda ara panellerde kullanımının ses ve ısı yalıtımını iyileştirdiği anlaşıldı.

Universidad Politécnica de Madrid (UPM) Mimarlık Okulundan üç kadın araştırmacı hem yeni yapılar hem de inşa edilmiş binaların rehabilitasyonunda iç bölümlerdeki panellerde tekstil malzemeleri kullanarak bu araştırmayı gerçekleştirdi. Bu yöntem kullanarak elde edilen paneller piyasadaki benzerlerinden daha hafif, çok daha iyi ısı ve ses yalıtımı sağlıyor. Ayrıca, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı sayesinde üretiminde daha az enerji harcanıyor. Böylece çevreye etkileri bakımından da türevlerine oranla ekstra katkıda bulunuyor.

Avrupa Birliği’nde her yıl 5,8 milyon ton geri dönüştürülebilir tekstil atığı var ve bu atıkların sadece %25’i geri dönüştürülüyor. Geriye kalan 4,3 milyon ton ise, ya yakılıyor ya da çöplerde kayboluyor. Tekstil ve Giyim Bilgi Merkezi tarafından açıklanan 2011 yılı bilgilerine göre, tekstil atıkları bakımından İspanya 301,600 ton ile ciddi bir geri dönüştürülebilir malzeme cenneti konumunda bulunuyor.

UPM bilim adamları tarafından yürütülen bu projenin amacı, inşaat sektöründe kullanılan iç donanım için paneller elde etmek. Ayrıca her yıl boşa giden tekstil atıklarını bu üretim zincirine dahil edip, daha az üretim masrafı ve doğa için zararlı olan emisyonları azaltmak mümkün. Bu panellerin yüzde kaç yalıtım sağladığı ile ilgili bilgi verilmezken, genel olarak ses yalıtımını iyileştirdiği ve ısı yalıtımını ise 2 kat daha sağlam hale getirdiği belirtildi.

Foruma ulaşmak için tıklayınız.