İnşaat Süreleri ve Maliyet için 4D Simülasyon Yöntemi

Altyapı projeleri için geliştirilen simülasyon yöntemi bütçe ve tarih ayarlamalarında daha kesin sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Masif toplu taşıma altyapı projeleri hem bütçeyi hem de bitiriliş tarihini aşan kötü üne sahip projelerdir. Örneğin Boston’daki “Big Dig” bitirilecek denilen tarihten 8 yıl sonra bitirilebildi ve milyarlarca dolar fazla para harcandı.

Bunun üzerine çalışmalar yürüten Montreal’deki Concordia Üniversitesi araştırmacıları yeni bir modelleme yöntemi geliştirdiler. Yöntem, bu gibi projeleri zamanında ve kesin bütçelerle tasarlamaya yardımcı olmak.

Concordia’nın Bilişim Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü profesörlerinden ve projeyi yürüten Amin Hammad, “Yöntem, bir çok iş alanının yüksek seviyede koordinasyon ile çalışmasını talep ediyor. Herhangi bir bölümdeki işteki erteleme diğer alanları da etkiliyor. Bu da tüm projeyi geciktiriyor ve ekstra maliyet oluşturuyor. Geliştirdiğimiz simülasyon yöntemi, müteahhitlere takvimi analiz etme ve riskleri ortadan kaldırma fırsatı sunuyor.” dedi.

4 Boyutlu bir Yaklaşım

Karayolları projelerinde eskisini yıkıp yeniden inşa etmek çok kullanılan bir yöntem. Fakat bu çok kompleks bir yöntem. O yolun üzerindeki trafiği tamamen başka yollara aktarıp tekrar düzenlemek gereklidir.

Var olan yolu yıkıp yenisini yapmak bir seçenek değildir. Bunun yerine bölüm bölüm bu işi yapıp, eskilerden yeni yollara trafiği aktarıp akışı devam ettirmek daha etkili bir seçimdir.

Amin Hammad sözlerini şöyle sürdürdü, “Tüm bu sebeplerden ötürü simülasyon 4 boyutlu olarak yapıldı. 3 boyutlu uzay sistem ve bunlara ek olarak Zaman. Yeni ve eski yol segmentleri arasındaki trafik akışını düzenli olarak aktararak takvimi değiştirmekten bahsediyoruz.

Kaynak: Automation in Construction

Mühendisce