İnsansı Robotlar ve Yapay Zeka

Mühendisliğin yeni gözdesi yapay zekalı robotlar insanlık için riskli mi ? Mühendisler bu yapay zekayı nasıl oluşturacaklar ? 1956 dan bu yana yapay zekanın temeli atılıyor sürecin günümüzdeki durumu ise oldukça şaşırtıcı.

İnsan beyni öğrenirken daha eski bilgileri hafızasından siler yada unutur yapay zeka ise sınırsız bir öğrenme ve bunları depolama imkanı olan bir sistem , Yapay zeka, makinelerin karmaşık problemlere  karşılaşılan sorunlara ya da seçenekler arasından en iyisine ulaşma yolunda insanlar gibi çözümler üretmesini sağlayan mühendislik alanıdır. İnsan zekasının karaktersitik özelliklerini alıp , bilgisayarlara karışık ve kompleks algoritmalar olarak uygulanmasıyla oluşturulur.karşılaşılan sorunlarda ya da talep edilen ihtiyaçlara göre , hangi etkiye karşı hangi akli tavır sergilenecekse, o tavrın en idealistini ve en az hata olma olasılığını yada hatasız olanını seçme imkanı sunacaktır.

Kasperov’u satranç turnuvasında yenen bilgisayar için de bu kıvılcımların olduğunu söylemek yanlış olmaz , hamlelere karşı yapılması gerek hamlelerin hepsini değerlendiren ve bu hamlelerin gerçekleşmesi durumun da kasperov’un da en iyi hamleyi yapacağını seçerek belkide ilk bir kaç hamlenin sonunda oyunun sonunu tahmin edebilecek bir ufak yapay zeka icat edildi denilebilir. Ancak asıl tartışmalar yapay zekanın öğrenecek olması bu öğrenme süreci sadece bilmek yada öğrenmiş olmakla kalmayacak bu öğrendiklerini de uygulayabilecek bir yapıya sahip olacacak olması insanlar da bir soru işaretinin de oluşmasına neden oluyor

İnsansı Robotlar ve Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl etkileyecek ?

Bu sorunun cevabında katkınız olsun isterseniz forumumuz da anketimize katılabilirsiniz.

İnsan zekasının özellikleri henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olmasından dolayı tam hayal edilen yapay zeka da üretilememiştir. Ancak şu an ki üretilen yapay zekaya sahip bilgisayarlar sadece kazanç odaklı çalışmaktadır. bu da yapay zeka kabiliyetinin tamamına ihtiyaç duymayan bir alan da sınırlandırmak oluyor.

Halk arasında da ileride zeki makinelerin insanların yerini alacağı kuşkusu artmaktadır.Bu endişenin pek de yersiz olduğu söylenemez. Genel fikir bu konudaki mühendislik gelişmelerinin içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde büyük aşama kaydedeceği yönündedir.