İnsansız Savaş Gemisi

Son zamanlarda DARPA aracılığıyla ortaya çıkan bir başka Mühendislik haberi; İnsasız Savaş Gemisi.

Birçok yeni teknolojide pay sahibi olan Amerika Birleşik Devletleri savunma ajansı DARPA aracılığıyla yıllarca süren dizayn ve üretim sürecinden sonra ortaya çıkarılan DARPA ACTUV adlı insansız savaş gemisi beklenen tarihten çok önceden suya indirilecek.

2017 yılının sonlarına doğru test edilme aşaması sonlanacak geminin kullanım aşamasına geçilmesi dört gözle bekleniyor. DARPA tarafından 1 yıl öncesinde bitirilen proje hala test aşamasındadır. İnsansız savaş gemisi kendi kategorisindeki en büyük gemi olma özelliğini eline alacak.

İnsansız savaş gemisi-2

DARPA elindeki son teknolojileri kullanarak bu gemiyi kullanıma sunmuştur. DARPA ACTUV isimli gemi denizaltı teknolojilerinin gelişmesiyle tespit edilebilme özelliği azalan denizaltıların keşfi ve imha edilmesinde kullanılacak. Eğer ki başarılı olursa gerçekten büyük bir iş başarılmış olacaktır.

ACTUV 40 metrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük insansız savaş gemisidir. Gemi tamamen bilgisayarlarla uzaktan kontrol edilebilecek. Aynı zaman sahip olduğu yapay zekayla eğer ki herhangi bir irtibat problemi oluşursa kendisini yönetebilme kapasitesi bulunmaktadır.

Mühendisce