İnsansız Tank

Elfatek Elektronik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün son Günlerde Ülkemizin içinde bulunduğu zor süreçte Polis ve askerlerin tuzaklanmış el yapımı patlayıcıların infilak ettirilmesi sonucu şehit olduğuna dikkat çekti.

Düzgün, “Biz de buna karşı ne yapabiliriz diye düşündük.
Asker ve polisimizin kullanabilmesi için 10 yıllık bilgi birikimimizi sonucu yazılımını yaptığımız ve son 4-5 yıldır kullandığımız analog oransal joistik uzaktan kumandamızı mini insansız aracımıza entegre ettik” dedi.

İnsansız aracın ismi ise Ankerot olarak konulmuş.teröristlerle mücadele de riskin fazla olduğu ve insanların rahatlıkla giremeyeceği bölgelerde kullanılması öngörülüyor.Aracın özelliklerinden bahsedecek olursak.

Bahattin Düzgün “Üzerindeki kamera sayesinde bina içerisini ve yol güzergahı rahatlıkla kontrol edilebilir. Üzerine yerleştirilecek olan askeri teçhizatla el yapımı bombalara ve terör örgütü üyelerine müdahale edilebilir, bölgeden yaralı tahliyesi yapılabilir. Uzaktan kumandamız 300 metreden 1 kilometreye kadar cihazı kontrol edebilme imkanı sunuyor.
Cihazımız sessiz olması için elektrikli motorla yaptık. Üzerinde 360 derece dönebilen palet var. Ayrıca 48 derece açıyla hareket edebilen namlu mevcut.”

Aracın ilk versiyonu oldğunu söyleyen Düzgün , Mühendislerle çalışarak daha da ileri bir seviyeye geliştirmek için uğraşacaklarını dile getirdi

Düzgün, şöyle konuştu:

Biz bu ülkenin okullarında okuyarak bugünlere geldik. Biz de ekip olarak bu ülkeye olan Vatan ve vefa borcumuzu askerlikten sonra da ödemek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde farklı ürünler de yapacağız. Bu bizim için bir başlangıç. Ekibimize bu noktada güveniyorum.’

Analog joistikli uzaktan kumandanın Türkiye’de üretimi yok ve ilk defa Konyadaki Mühendisler tarafınfan üretmeye başladığını da dile getirmek lazım, TÜBİTAK, KOSGEB ve Sanayi Bakanlıklıarının ’tekno yatırım’ projelerinden destek alarak uzaktan kumandayı geliştirdiklerini de dile getirildi. ’Ankerot’ firma tarafından Konya’daki Endüstri Zirvesi Fuarında sergileniyor.

konyali-muhendisler-uretti-131-10