İntel’den Akıllı Baret

Hayatımızda kullandığımız her şey akıllanıyor peki ama mühendislik alanında işimizi kolaylaştıracak akıllanan cihazlar nelerdir. ABD de DAQRİ firması İntel teknolojisini kullanarak akıllı baret üretti.

intel‘in geliştirdiği akıllı baret DAQRI  ilk olarak 2016 CES fuarında karşımıza çıktı . Üzülerek söylemek gerekirse bütün mühendislikler için uygun değil yada mühendisliğin her alanında her şeyi bilemiyor olabilir. Ancak bir çok şey için de bir milat olduğu kesin.
DAQRI firmasının kurucusu ve CEO’su Mühendis Brian Mullins, Akıllı baretin tanıtımına şu sözlerle başladı;

CES fuarına artırılmış gerçeklikverimlilik, navigasyon, güvenlik, giyilebilirlik ve Intel M7 işlemci gibi konularda övgüyle bahsedebilecekleri cihazlarını piyasaya sunmak için geldik

DAQRI isimli akıllı barette kablolamayı, şematik yapıyı ve makine üzerindeki herhangi bir sorunu  şekillendirmeyi yapabiliyor. Bunları yapabilmek için yine bir intel teknolojisi kullanılmış Intel’in RealSense 3D kamerası burada karşımıza çıkıyor.

Akıllı baret Şeması
Akıllı baret Şeması

– akıllı baret için kullanılan teknik özelliklerin bir listesini aşağıda görebileceksiniz.

– intel Core M7 işlemci akıllı baret için kullanılmış

– Intel’in RealSense teknolojisi de akıllı barette kullanılıyor.

– Bütün bu teknolojiyi görüntülemek ve navigasyon haline getirmek için de DAQRI IntelliTrack kullanılmış

– yüksek çözünürlükte 360 derece video çekebilen kameralar.

– bakım ve işçi güvenliğini önceden koruma altına almak için sensörler bulunmakta.

– DAQRI 4 boyutlu artırılmış gerçeklik görüntüleri sunan bir görüntüleme paneline sahip.

– bütün bu sistemlerin içinde bulundurduğu akıllı baret tüm gün kullanılabilmek için de oldukça konforlu bir şekilde tasarlanmıştır.

– veri izleme özelliği de dikkat çekiyor.

– DAQRI, 4D Studio artırılmış çalışma talimatı ileten platforma entegre edilmiş şekilde kullanıcıların hizmetine sunulmakta.

 

Bütün bu teknolojiyi içinde barındıran teknolojik ürünün sahibi Brian Mullins şu sözleri de ekliyor.

“Akıllı baretin içerisine RealSense teknolojisi ve geliştirilen son işlemcinin eklenmesiyle piyasadaki en gelişmiş insan makine arayüzünü tanıtmış olduk.”

Mühendisçe ekibine göre de piyasada mühendislik alanında giyilebilir teknolojik ürünlerin içerisinde en faydalı ve en iyi adapte olabilecek ürünlerin başında DAQRİ gelmekte. Aşağıda Akıllı baret ile igili bir video da bulunmakta izlemenizi tavsiye ederiz.