İpek Meyveleri ve Sebzeleri Taze Tutuyor

Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Örgütü yaptığı araştırmada ipek malzemesinin meyveleri ve sebzeleri taze tutmayı sağladığını kanıtladı. Gıda mühendislerinin çalışmaları sonucunda bulunan bu yenilik bir çok teknolojide kullanılmaya yakın görünüyor.

Dünyada üretilen meyvelerin ve sebzelerin yarısı tedarik aşamasında bozuluyor. Bunların çoğunluğu da erken bozulabilen yiyeceklerdir. Tufts Üniversitesi’nden biyomedikal mühendisleri meyvelerin 1 hafta gibi bir süre buzdolabı olmadan bozulmadan durabilmelerini sağlayan bir malzeme geliştirdiler. Bu malzeme biyolojik yapısına uyumlu ince bir ipek . Meyve gözle neredeyse görünmez bir şekilde ipek ile kaplandığında 1 hafta ek süre sağlıyor. Uzun süreli mühendislik ulaşılan bu bilgi çoğu araştırmacı tarafından beğeniyle karşılandı.

İpek’in özel kristal yapısı kendisini dünyanın en zorlu malzemesi yapıyor. Yapısında Fibroin ismi verilen çözünmez bir protein bulunduran ipek, kapladığı malzemeleri koruyucu ve stabil hale getirici olağanüstü bir özelliğe sahip.

 

Test amacıyla araştırmacılar taze koparılmış bir çileği %1 ‘lik bir Fibroin protein çözeltisine daldırıldı. Kaplama aşaması 4 sefere kadar tekrar yapıldı. İpek Fibroin çileğin üzerine vakum altında su buharıyla birlikte kaplandı. Böylece daha kuvvetli bir koruma sağlıyor. Kaplama kalınlığı 27 ile 35 mikron arasındadır.İpek Fibroin Muz Kaplama

Mühendislik test sonuçlarına göre Fibroin ile kaplanan meyve havayla daha az temasa girdiği için sıkılığı artırıp, çürümeyi azaltıyor. Benzer deneyler muz içinde yapılırken çilek gibi sonuçlar vermese de kaplanan muzun olgunlaşmasının daha erken olduğunun ve çilek gibi sıkılık kazandığı belirtildi. Üstte bulunan resimde 9 gün sonunda kaplanan ve kaplanmayan muz arasındaki farkı görebilirsiniz.

Mühendislik haberleri için takibinizi sürdürünüz.

Mühendisce