İstanbul Yeni Havalimanına Uluslararası Ödül

İstanbul Yeni Havalimanına Dünya Mimarlık Festivalinde “Gelecek Projeler-Altyapı” kategorisinde ödül verildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen dünya çapındaki mimar ve tasarımcıları bir araya getiren Dünya Mimarlık Festivalinde, İstanbul Yeni Havalimanı terminal binasının “Gelecek Projeler-Altyapı” kategorisinde tasarım ödülü aldığını belirtti.

Daha önce de İstanbul Yeni Havalimanı hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası, 2016 yılı Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı. O yarışma da 370 projeyi geride bırakılarak alınan ödül, festivalde alınan ödüle kıyasla çok daha önemliydi. İstanbul Yeni Havalimanı bir çok yeni tasarımı üzerinde barındırarak bu gibi yarışmalar için ilgi çekici özelliğini koruyor.

İstanbul Yeni Havalimanı, 350 farklı noktaya uçuş gerçekleştirebilecek ve başlangıçta yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Dünyadaki bir çok büyük havalimanı ek binalar ile bu seviyeye gelmiştir. Yeni havalimanının bir özelliği de sıfırdan başlayarak yapılan en büyük havalimanı olmak.

Bakan Ahmet Arslan festivalde yarışan projelerin mimari planlama, tasarım, estetik, operasyonel konular ve inşa edilebilirlik kriterlerine göre değerlendirildiğini belirterek, İstanbul yeni havalimanının, söz konusu ödülle Şanghay Caravanserai Havalimanı, Güney Kore Uluslararası Jeju Havalimanı, Londra Well-line, Riyad Olaya Metro İstasyonu, Çin San Shan Köprüsü, Stuttgart Merkez İstasyonu, Varşova Tren İstasyonu gibi projeleri geride bıraktığını kaydetti.

Mühendisce