İstanbul’a Yapılacak Olan 5 Tünel

Son aylarda gündemi yeterince meşgul eden köprülerden sonra şimdi de İstanbul Tünelleri geliyor. Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz ve Eyüp semtleri için yapılacak olan 5 farklı yağmur suyu tüneli açıklandı.

İSKİ tarafından, yağmurlardan sonra İstanbul’un bazı semtlerindeki yağmur suyu taşkınlarının önüne geçmek amacıyla 5 farklı tünel inşa edileceğini açıklandı. Proje Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz ve Eyüp ilçelerinde çapları 2 ile 4.5 metre arasında değişen toplam 4000 metre uzunluğundaki tünelleri kapsamaktadır. Ayrıca proje bu kadar ile kalmayarak dere taşkınlarının önüne temelli geçmek için, dere ıslah çalışmaları yapılacak. Mühendisler Kozdere, İslambey ve Ortaköy Dereleri için çalışmalara başladılar.

Yapılacak olan tüneller, tünel açma makineleri yani TBM tekniği ile yapılacak. Böylelikle hiçbir bölge de kazı yapılması gerekmeyecek. Bu tüneller içlerinden kamyon geçebilmesi ve herhangi bir sıkıntılı durumda anında el koyabilmek için tasarlanacak.

Rumeli Kavağı civarındaki her yağmurdan sonra yaşanan su taşkınları ve Eyüp Sultan’daki atık su problemi tarihe kavuşacağa benziyor. Daha önceki dönemlerde sürekli ıslah çalışmaları yapılmak üzere projelenen fakat trafik yüzünden ertelenen Ortaköy Deresi de sonunda deplase metodu kullanılarak yapılacak. Mühendislerin hesapları doğrultusunda toplam proje maliyeti 64 milyon TL olacak. 2017 senesinde bitirilmesi planlanan projenin %80 lik kısmı bitirilmiş bulunuyor.

Mühendisce