İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü

Tarihçi ve tarih yazarı Caroline Finkel, inşası devam eden İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’ne Evliya Çelebi’nin adının verilmesi için imza kampanyası başlattı. Change.Org sitesi üzerinden başlatılan kampanyanın çağrı metninde “Yeterince ilgi görmeyen Evliya Çelebi’nin seyahatleri adının verileceği bu köprü ile büyük kitleler tarafından duyulacak, şaheseri Seyahatname Türkiye’de ve dünyada hak ettiği değeri bulacaktır.
Evliya Çelebi Köprüsü’nden geçenler büyük gezgini anacaklardır” ifadeleri yer aldı.
İmza kampanyasının çağrı metni şöyle:
“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yapımı devam ediyor olan İzmit Körfezi Geçiş Köprüsüne tüm zamanların en büyük Türk gezgini onuruna ‘Evliya Çelebi Köprüsü’ adını vermeye çağırıyoruz.
‘Evliya Çelebi Köprüsü’ çağdaş Türkiye’nin yolcularını tarihin sayfalarında yer alan meşhur gezginlerin güzergâhında buluşturacaktır.
Hak ettiği kadar ilgi görmeyen Evliya Çelebi’nin seyahatleri adının verileceği bu köprü ile büyük kitleler tarafınca duyulacak, şaheseri Seyahatname Türkiye’de ve dünyada hak ettiği değeri bulacaktır. Evliya Çelebi Köprüsü’nden geçenler büyük gezginı yad edeceklerdir.
İzmit Körfezi’nde Dil-Hersek hattında yapımı devam eden köprünün bulunmuş olduğu yerden tarihte kayıklar ile karşıya geçilirdi. Halkın, seyyahların ve hatta sultanın kullandığı bu güzergâhtan Evliya Çelebi 1648’de Anadolu’ya geçti; 1671’de Hacc’a gitti.”.