James Webb Teleskobu ve Özellikleri

NASA’nın yeni uzay teleskobu olan James Webb Teleskobu tüm testlerinin sonuçlanmasının ardından 2018 yılında uzaya fırlatılacak.

NASA, hala kullanımını sürdüren Hubble Teleskobu’nun yerini alması için son derece gelişmiş teknolojiler kullanarak tasarladığı James Webb Teleskobu‘nun testlerini sürdürüyor. Kızılötesi teknolojisinin en üst seviyesine geçildiği bu teleskopta kızılötesi mercekler ile yıldızların yüzlerce yıl önceki durumları hakkında bilgiler edinilebilecek.

Bilim adamları, 8.8 milyar dolarlık maliyetiyle James Webb Teleskobu‘nun sadece bu proje için geliştirilen teknolojileri sayesinde, evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan “Büyük Patlama(Big Bang)”dan yaklaşık 200 milyon yıl sonrasını inceleneceğini belirttiler.

Hubble Uzay Teleskobu fırlatıldığı 1990 yılında yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olan inanılmaz bir mühendislik eseri. Ve o zamanın şartlarının çok üstünde bir teknoloji sahip olmasından ötürü tam olarak 26 yıldır kullanımda.

James Webb Teleskobu 2018 yılında Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak ve  3 katı büyüklüğündeki merceğiyle yeni keşiflere imkan verecek. 26 yıllık teknolojiyle halen bir şeyleri keşfedilebildiği düşünüldüğünde yeni teknolojiyle yapılabilecek olanlar şimdiden herkesi meraklandırıyor.

Dünya dışı yaşam ve dünya benzeri gezegenlerin araştırılmasında, yeni teleskobun fırlatılmasının ardından daha fazla ve kesin sonuç elde edileceği belirtiliyor.

Mühendisce