Japonya 2018 Yılına kadar Görünmez Tren Üretecek

Japonya’nın hızlı tren konusundaki başarısını bu sefer de askeri malzemelerde kullanılmak üzeren denenen “ghost armor” teknolojisiyle birleştirme kararı aldı. Manyetik kaldırma teknolojisiyle üretilen süper hızlı trenler saatte yaklaşık olarak 600 km hıza ulaşabiliyor. Bu sürat ile hareket eden bir treni net bir şekilde görebilmek de aşırı güç bir hal alıyor.

Seibu Railway Co. (demiryolu işletmesi) ve Japon mimar Kazuyo Sejima ise bunun daha fazlasını istiyor. Bu doğrultuda çıplak gözle fark edilmesi neredeyse imkansız 7 adet ‘görünmez tren‘ üretilecek. Ne derece başarılı olacağı ise ayrı bir muamma. Çünkü yapılmak istenen ile yapılacak olan arasındaki fark bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Bırakalım treni, henüz herhangi bir nesnenin görünmez olması bize yansıtılan günümüz teknolojisiyle mümkün değil gibi görünüyor. Sejima’nın ifade ettiğine göre tren, çevresindekileri yansıtacak bir materyal ile kaplanacak ve 2018’de raylardaki yerini alacak. Kazuya Sejima’nın elde etmeye çalıştığı görüntü daha önceki yıllarda Louvre Lens Müzesinde yaptığı aşağıdaki çalışma gibi olacaktır. İlk kez hareketli bir nesnenin üzerinde bu teknolojiyi deneyecektir.

Japonya 2018'e kadar görünmez tren üretecek

 (Bu projeyle ilk kez bir tren tasarımı yapan mimar Kazuyo Sejima, Fransa’daki Louvre Lens müzesi ile tanınıyor. Fotoğrafta gördüğümüz üzere parlak ve yansıtıcı bir tür metal ile kaplanan müzede, yarı saydam görünüm elde edilmiş. Sejima ve ekibi, tren projesinde uygulayacağı teknik ile tamamıyla şeffafa yakın bir görüntü elde etmek istiyor.) Japonya Hızlı Görünmez Tren Denemeleri.