Kalemin Etrafına Sarılabilecek Kadar İnce ve Esnek Piller

Güney Koreli mühendisler bir kalemin etrafına sarabilecek kadar esnek ve ultra ince fotovoltaikler geliştirdiler. Bu katlanabilen güneş enerjisi pilleri giyilebilir teknoloji alanında, akıllı gözlükler ve fitness izleyicilerinde kullanılabilecek.

Bu pillerin esnekliği diğer kalın pillere göre daha fazla. Çünkü bir malzemenin kalınlığı ne kadar azaltılırsa o kadar esnek hale gelir. Ultra ince tanımı da bu yüzden çok üstüne basarak belirtiliyor.

Güney Kore’nin Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü mühendislerinden Jongho Lee pili şöyle tanımlıyor; “Ürettiğimiz fotovoltaik yaklaşık 1 mikrometre kalınlığa sahip.”

1 mikrometreyi herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatacak olursak, normal bir insan saçından çok daha ince. Standart fotovoltaikler bundan yüzlerce kat daha kalın bir yapıdalar. Hatta en ince fotovoltaikler bile 2-4 kat daha kalın.

Mühendisler ultra ince güneş pillerini yarı iletken galyum arsenitten yaptılar. Piller herhangi bir yapıştırıcı kullanılmadan esnek bir alt tabakaya damgalandılar. Piller 170 derecede basınç uygulanarak tabaka üzerinde soğuk kaynak ile elektrotlara yerleştirildiler ve üst tabaka eritilerek Fotorezist ismi verilen geçici yapıştırıcı kullanıldı. Fotorezist tüm işlemler bittikten sonra soyuluyor ve metal yüzeylerin teması sağlanıyor. Ayrıca alt metal tabaka yansıtıcı olarak görev yapmakta. Başıboş haldeki fotonları geri pile yansıtıyor.

Mühendisler geliştirdikleri ultra ince pillerin verimlilik testini gerçekleştirdiklerin de, bu pillerin standart kalın piller kadar verimli olduğunu ölçümlediler.

Mühendisce