Kameralı Lens

Giyilebilir mühendislik teknolojilerine daha önceki makalelerimizde sıkça değindik. Şimdi ise giyilebilir teknolojilere yeni bir bakış açısı getirecek bir teknoloji ürününden bahsedeceğiz Sony tarafından patenti alınan kameralı kontakt lens ürünü.

Sony mühendisleri tarafından piyasaya çıkarılmak üzere olunan ve adından iyi ve kötü bir çok haberlerin yapılacağı üründe kamera lensi, görüntü sensörü, mikro işlemci ve bütün bu işlemleri depolamak için alan yer alıyor. Artık sizi görenin sadece bir çift göz olmaktan çıkabileceği bu teknoloji sayesinde kimilerine göre gizlilik ihlalleri de artacak.

Google glass teknolojisini bir adım daha ileriye götürmeye hazırlanan Sony bu teknoloji sayesinde nasıl bir tepki alacağı merak konusu. Öyle ki Google glass için bazı çevreler kişisel gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle oldukça karşı çıkmışlardı. Belki de Google glass ürünün dünyayı sarmasına da engel olan sebepler arasında bunu saymamız mümkün

google’ın daha önceden çıkardığı akıllı kontak lens ürünü gözyaşından kişinin şeker ölçümünü yapıyor ve bunu kablosuz bir ağ sistemiyle mobil cihazlara yöneltebiliyordu. Bu sayede kişiler günün her saati kandaki şeker oranını kontrol altında tutabiliyordu.

Sony’nin bu lens ile ne amaçladığını ve nasıl bir mühendislik çalışması ile karşımıza çıkacağını bilmek zor. Ancak şu seviyede somut bir ürün tanıtımı daha gerçekleştirilmedi sadece rakiplerden önce davranılarak bu alan bir patent alındığını söylemek yanlış olmaz.

Bu mühendisliğin bir çok alanda kullanışlı ve bilim kurgu severler için heyecan verici olduğunu söylemek yanlış olmaz ancak bir o kadar da tehlikeli olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu ürün hakkında zamanla olacak bütün gelişmeleri de sitemizde takip edebilirsiniz.