“KAMUYA ALIMLARI BELİRLİ BİR SÜRE DONDURDUK”

Fetö soruşturması nedeniyle olağan üstü hal ilan edildikten sonra bir çok devlet kurumunda bir çok memur açığa alındı ya da lisansları iptal edilerek görevlerine son verildi. Bu zorlu süreç hala devam etmekte ve bir çok memur için de belirsizlikler sürmekte. Haklı ile haksızın şu dönemde belirlenebilmesi de oldukça zor bir durum. görevden alınılan mühendislerin akıbeti ne olacak ya da bu mühendislerden boşalan görevlere atamalar ne zaman ve nasıl yapılacak hepsi ciddi bir soru işareti olarak karşımıza çıkmakta. Mühendisler için sürekli olarak atamaları ve detaylı bilgileri aktarmaya çalışıyor ve bu doğrultuda kurumların yaptıkları açıklamaları okuyucularımıza bildiriyoruz.

Son Dönemde Bakan Müezzinoğlu‘nun yaptığı açıklamalar bir çok meslektaşımız için endişe verici olarak algılanmakta. Mühendislik hizmetini kamu da yapmak isteyenler için önümüzdeki bir yıl oldukça sıkıntılı bir süre olarak görülmekte. Kurumların belirlemiş oldukları kontenjanlar bu zamana kadar kısıtlamalara gidilmeden ilan ediliyor ve bu doğrultuda alımlar yapılıyordu. Müezzinoğlu’nun söylemlerinden sonra devletin bu atamalarda en az bir yıl boyunca belirli kısıtlamalara gideceğini öğrenmiş olduk.

Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamar sonrasında kafalarda oldukça soru işareti bırakmış bulunmakta.” kamuya alımı güçlü yaptığımızda, millete hizmetimiz çok artmıyor ” Bu zamana kadar hiç dillendirilmemiş bu tespit bizleri oldukça şaşırttı. Benzer bir düşünceyi keşke üniversitelerin kontenjanlarının gereksiz ölçüde arttırılmasında da gösterilmiş olsaydı sanırım bir çok kişi şu an bu maaşlara çalışmıyor ya da mesleki olarak kendini bu kadar sıradan hissetmiyor olacaktı. İş olanakları için de benzer bir söylemde bulunmak yanlış olmaz.

Bakan Müezzinoğlu’nun söylemlerine gelecek olursak ;

“KAMUYA ALIMLARI BELİRLİ BİR SÜRE DONDURDUK”

400 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezununun alımıyla ilgili soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Kamuya alımları belirli bir süre dondurduk. Bir de kamu alımları sistematiğini, kamuya alımı güçlü yaptığımızda, millete hizmetimiz çok artmıyor. Esasında kamuyu bu anlamda daraltan diğer dinamikleri yükseltirsek Türkiye aslında geleceğe daha güvenle bakar.

Yalnız o alan değil, önümüzdeki süreçte kamuya personel alımında hükümet olarak cimri davranacağımız bir yıl olacağını söyleyebilirim. Bakanlıklardan gelecek ihtiyaçları minimize ederek değerlendirme yapacağız.”

 

Forumda konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.