Karbon Salımında Türkiye Kaçıncı ?

Britanya petrol şirketinin ülkelerin ne kadar karbon salımı yaptıklarına ilişkin sonuçları şaşırtmadı. İlk üç sıra tahmin edildiği üzere Çin , Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’dan oluşuyor. Peki Türkiye kaçıncı ?

Geçtiğimiz günlerde 175 ülke tarafından imzalanan küresel ısınmaya karşı imzalanan belge tarihi bir anlaşmaydı. Çünkü ilk kez tüm ülkeler yaptıklarının kötü sonuçlar ortaya çıkaracaklarını anladılar. Fakat yine de bu anlaşma emisyon salım miktarını yeterince azaltılacağı anlamına gelmemektedir. Grafiklere göz gezdirdiğimiz Çin’in diğer ülkelere oranla inanılmaz bir karbon salımı yaptığı görülüyor. Bunun sebebi nüfus, kullanılan kömür ve petrol gibi fosil yakıtlar ve endüstri sektörünün ürettiği gazlardır.

1992 Karbon Salım Değerleri
1992 Karbon Salım Değerleri

Grafiklerde 1992 ve 2014 yılındaki ülkelerin ürettiği emisyonları görüyoruz. Ve yine Çin 20 yıl gibi kısa bir sürede endüstriyel büyüme çılgınlığıyla birlikte değerlerini 4 katına çıkarmış ve her yıl tamı tamına 10540.8 milyon metre ton gaz üretiyor. Ayrıca 2015 in sonunda yapılan değerlendirmelere göre Çin’in 2014 senesine oranla %17 daha fazla kömür kullandığı görülüyor.

Çin'în Değerleri
Çin’în Değerleri

Türkiye ise 353.2 metre ton gaz ile 17. sırada yer alıyor.  1992 yılındaki ölçümlerle kıyaslandığında, Türkiye’nin 20 yılda 2 katından daha fazla bir sayıya ulaştığını görüyoruz. Çin ile kıyasladığımız da ise kişi başına düşen salım miktarının Çin’in 3 katı olduğunu görmekteyiz.  Ayrıca Türkiye ,Çin gibi karbon salımının büyük bir yüzdesini aynı fosil yakıttan gerçekleştirmese de , karbon salımlarını şu oranda gerçekleştirmektedir: %41 kömür, %29 doğal gaz ve %29 petrol kullanmaktadır. Aşağıdaki tablodan da yıllara göre karbon salımının artışı ve miktarını görebiliriz.

Türkiye Emisyon Değerleri
Türkiye Emisyon Değerleri

Mühendisce