Karbondioksiti, Yakıta Çevirebilen Solar Piller

Illinois Üniversitesi mühendisleri, atmosferdeki karbonu güneş enerjisi yardımıyla hidrokarbon yakıta çevirebilen solar pilleri geliştirdiler.

Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden bir grup mühendis, enerji sektörünü değiştirecek bir buluş gerçekleştirdiler. Bu buluş güneş enerjisini kullanarak, ucuz ve verimli bir şekilde atmosferdeki karbondioksiti direkt olarak kullanılabilir hidrokarbon yakıta çevirebilen solar pil.

Günümüzde kullanılan solar piller güneş ışığını direkt olarak elektriğe çevirerek ağı pillerde depoluyorlardı. Yeni solar pil ise üretilen enerjiyi yakıt olarak depoladığı için başlıca bir problemden kurtulunmuş oluyor.

Araştırmanın başındaki mühendislerden  Amin Salehi-Khojin solar pil ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ürettiğimiz solar pil fotovoltaik değil fotosentetiktir. Günümüzde sadece tek yönlü olarak fosil yakıt kullanarak karbondioksit ortaya çıkarıyorduk. Fakat şimdi bu işlemi güneş ışığını kullanarak, tersten yapıp yine enerji üretebileceğiz.

Karbondioksiti yanabilir karbon yakıtlarına dönüştürmek için gerekli reaksiyonlara, indirgenme reaksiyonları deniliyor. Karbondioksit indirgenmesini gerçekleştirmek için mühendisler değişik katalizörler bulmaya çalışıyorlardı. Fakat bu reaksiyonlar hem verimsiz hem de katalizör olarak gümüş benzeri metaller kullanılması gerektiği için pahalı oluyordu. 

Bulduğumuz yeni katalizör hem işlemi 1000 kat hızlandırabilecek kadar aktif, hem de karbondioksitin kimyasal bağlarını kırabilecek kadar etkin. Ayrıca diğer katalizörlere göre 20 kat daha ucuz.” dedi.

Bu icat bir çok enerji devinin ilgisini şimdiden çekmişe benziyor. Fakat bunun nasıl büyütülüp, gerekli enerjiyi sağlayabilecek düzeye gelebileceği en büyük merak konusu.

Mühendisce