Kaspersky İşletim Sistemi Kullanıma Hazır

Antivirüs yazılımcısı Kaspersky,  kendi işletim sistemini geliştirdi.

Dünyaca ünlü antivirüs yazılım üreticisi Kaspersky, Kasım 2002 tarihinden beri kırılamayacak bir işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Bu çalışmaların sonucunda 14 yıl sonra Kaspersky İşletim Sistemi geliştirildi. Kaspersky OS, tamamen yeni bir işletim sistemi ve Linux tabanlı değil. Yazılım geliştirme ekibi, olası güvenlik açıklarının ortaya çıkmaması için, işletim sistemini sıfırdan yazmaya karar vermiş.

Bu yüzden işletim sistemi projesinin başlangıcında sadece mimari ve teknik ayrıntılar üzerinde durulmuş. Tüm sorunların konuşulup, nasıl bir işletim sistemi olacağını karar verilmesinin ardından, işletim sisteminin programlanmasına başlanmış. Kaspersky OS, en yüksek güvenlik isteklerine cevap verebilmesi için tasarlanmış ve tüm saldırılara karşı koyabileceği iddia ediliyor.

Firmanın ifade ettiğine göre, işletim sistemini kırmak için aşırı yüksek bir işlem gücü gerekiyor. Bu tip bir sistem de oldukça pahalı. Kaspersky Labs aynı zamanda yeni işletim sistemine sahip olan ilk network switch cihazını da tanıttı. Bu cihaz, özellikle aşırı yüksek veri güvenliğine ihtiyaç duyan yerler için tasarlanmış.

Mühendisce