Katlanabilir Ahşap Tuğla

Geleceğin mühendislik malzemelerinden katlanabilir ahşap tuğla…

Tıp eğitimi alan adem arıbaş’ın “diz eklemi çapraz bağını” ilham alarak tasarımcı gürçağ özler ile birlikte hobi endüstriyel tasarım bünyesinde geliştirdikleri dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğlası “brick-b”, 44. Cenevre uluslararası icatlar fuarı’nda ödül yağmuruna tutuldu. Altın madalya, bükreş politeknik üniversitesi özel ödülü ve çin buluş ve inovasyon delegasyonu özel ödülü’nün sahibi olan katlanabilir ahşap tuğla, fuarda yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Türk patenti enstitüsü (tpe) himayesinde gerçekleştirilen 44. Cenevre uluslararası buluşlar fuarı’na davet edilen dayanabilir ahşap tuğla, 3 türk buluştan biri olarak türkiye’yi temsilen katıldı. Katlanır olmasına rağmen güvenilirliği en önemli özelliklerinden kabul edilen ve yatırımcıların dikkatini çeken brick-b, aynı zamanda yaşayan bir ürün. çünkü her türlü yapı sökülüp değişiklik yapılabiliyor, aynı ürün başka ihtiyaçlar için yine tekrar kullanılabiliyor. üstelik bunun için ne ustaya ne de el becerisine ihtiyaç duyuluyor. Türk malı katlanabilir ahşap tuğla inşaat, iç mimari, dekorasyon, mobilya ve fuar sektöründe önemli gelişmeleri de bununla beraber getirecek.

“Cenevre’den altın madalya ile dönmek bir yana avrupa medyasında yer almak gurur verici”

Dayanabilir ahşap tuğla ile ilgili hedeflerini açıklayan adem arıbaş, “öncelikle uluslararası bir fuarda türk icatu olarak yer almış olduğumız için çok mutluyuz. Fuarda görmüş olduğumüz ilgi doğrusunu söylemek gerekirse beklediğimiz bir ilgiydi. Cenevre uluslararası buluşlar fuarı’ndan ülkemize 3 ödül ile beraber dönüyor olmamız bizim için gurur verici. çünkü karşı koyabilir ahşap tuğla üzerinde yaklaşık 5 senedir çalışıyoruz. özellikle 6 yaş dahil cenevreli çocukların inanılmaz ilgisini çektik. Bir an önce online satışlara başlamamızı bekleyen yüzlerce potansiyel çocuk müşterimiz oluştu. Başından beri Amerika, ab ülkeleri, japonya şeklinde “kendin yap” (do it yourself) kültürünün geliştiği gelişmiş ülkeleri hedefliyorduk ve ne kadar isabetli bir karar aldığımızı bizzat görmüş olduk. Dayanabilir ahşap tuğlanın yeryüzünde bir benzeri yok! Katlandığında, yüzde 77 küçülüp yeniden kuruluyor olması özellikle çocuklara sihir şeklinde geliyor” dedi.

“Tüm dünyanın hayal gücünü zorluyor”

Dayanabilir ahşap tuğlanın molozu olmayan tek yapı malzemesi bulunduğunun altını çizen arıbaş sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’brick-b, hem yaşayan hem gelişen ve nerdeyse ölmeyen bir ürün. 4 kat küçülebilir olması da nakliye, depolama ve bir yerden bir yere aktarmada benzersiz kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. Nakliye hasarı sıfır. Yeryüzünün yenilenebilir tek yapı malzemesi olan ahşaptan olması ile gerçek bir çevre dostu. Brick-b için söylenen sürdürülebilir tuğla ifadesi bile onu anlatmaya yetmeyecek bir kavram. çünkü 7’den 70’e hepimiz kurup sökebilir. Brick-b’nin 2. El satışları dahi olacak. Yüzde yüz geri dönüşümlü ve negatif karbon salınımlı olması ile de brick-b tüm dünyanın hayal gücünü zorluyor, öyle ki ürüne yayınlanan alaka henüz şaşkınlıkla karışık hayranlık boyutunda.’’