Katlanabilir Telefon Ekranı Gerçek Oluyor

British Columbia Üniversitesi’nden bir mühendis grubu esnek akıllı telefon ekranları için ilk adım attılar.

Günümüz telefon boyutlarının gittikçe arttığı düşünüldüğünde, artık esnek olmaları gerektiği gerçeği göz ardı edilemez. Kanadalı araştırmacılar, kullanmadığınız zamanlarda akıllı telefonunuzu veya tabletinizi katlayabileceğiniz esnek dokunmaya duyarlı bir malzeme geliştirdiler.

British Columbia Üniversitesi’nden Mirza Saquib Sarwar ve ekibi tarafından geliştirilen silikon tabakalar arasına yerleştirilen çok iletken jel malzeme, ekrandaki dokunmatik işlevlerin çalışmasına engel olmadan kullanılabiliyor.

Ekip çalışmalarının ardından geliştirdikleri 5 cm x 5 cm boyutlarındaki prototip ile istedikleri sonuçları almayı başardı. Fakat ekibin yaptığı işi bu kadar basite indirgememek gerekiyor. Çünkü deformasyona uğradıkça dokunmayı kaydeden yumuşak bir cihaz yapmak önemli bir iştir. Fakat aynı malzemenin cihazla dahi temas etmeyen parmakları tespit etmesi çok daha zor ve kafa yoran bir durumdur. Bunu mümkün kılmak için ekip, sensörün üzerinde bir elektrik alanı oluşturan silikon tabakalara gömülü olan hidrojel elektrotları kullandı.

Şu anki prototip küçük olmasına rağmen, araştırmacılar, daha büyük cihazlar için daha büyük sensörler üretmenin veya yumuşak dokunmatik sensörler yapmanın kolay ve uygun fiyatlı olabileceğini söylüyorlar.