Katlanabilir Telefon Ve Tablet

Büyük teknoloji firmalarındaki mühendislerin üzerinde uzun uzadıya çalıştığı OLED ekran özellikli katlanabilir telefon ve tablet için Lenovo büyük bir adım attı.

Lenovonun önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi planladığı OLED ekranlı cplus serisi olarak tanımladığı cihazların prototipini sergiledi.Bu prototipin diğer firmalardan ayrılan en büyük özelliği tümüyle fonksiyonel olması , Samsung ve LG bu konuda sergiledikleri cihazların prototipinde bu denli bir kullanım fonksiyonu yoktu.

Muhendisce.com takipçileri yakından bileceği esnek devreler yazımızda aslında bu tarz teknolojilerin temelinin atılmasının yakın olduğunu söylemiştik. Burada başı çeken firma ise Lenovo oldu gibi gözüküyor. IBM in büyük bir kısmını alan Çinli firma bu tarz yenilikçi hareketler ile kendinden söz ettirecek gibi.Bu Mühendislik ürününü Normal telefonlar gibi düşünmemek lazım çünkü bu cihazların içindeki elektronik devrelerin de katlanabilmesi ve performansından ödün vermemesi gerekiyor. Esnek piller ve esnek ekranlar, esnek plastik iletken filmler esnek devreler gibi bir çok farklı teknoloji bir araya gelerek bu cihazı oluşturuyor. Bu da fiyatları oldukça yukarıya çekeceğe benziyor. Görsel olarak da çok büyük bir farklılık beklememek lazım.

Katlanabilir olması telefonlar için kolda bileklik gibi durmasını sağlıyor, tabletlerlerde bu özellik ise katlanarak büyük ekranlı bir phablet telefona dönüşebiliyor. Bu ergonomik bir yapı oluştururken , bu sayede büyük ekranlı teknolojileri yanımızda taşıyabileceğiz. Peki ama bu teknolojiye ne zaman sahip olacağız burada iki rekabeti yüksek firmadan farklı tarihler geldi. Lenovo teknolojinin 5 yıl içinde satışa sunulacağını söylerken , Bloomberg ‘in haberine göre Samsung Şubat 2017’de ilk katlanabilir telefonlarını piyasaya sunacak bu verilen tarihler iki firma mühendislerini oldukça yorucu zamanlar beklediğini gösteriyor.

 

esnek-telefon
Katlanabilir telefonlar