Kendisini Onaran Devreler

Teksas Üniversitesi’nden Mühendisler, Çalışması durduğunda arızalandığında kendi kendini onararak , tekrar iletkenlik kazanabilen devreler ürettiler.

Bu mühendislik ürünü devreler esneklik, yüksek iletkenlik ve oda sıcaklığında kendi kendine birleşme gibi bir çok özelliklere sahip son teknoloji bir jelden üretiliyor.peki ama böyle bir jel sadece devreler için mi kullanılır sorusu aklınıza gelmiştir. elbetteki bir çok mühendislik ürününde çığır açacak bir durum Bu jelin esnek elektronikler, esnek robotlar, yapay deriler, biyomimetrik protezler ve enerji depolama cihazlarında kullanılması bekleniyor. Bu konuda çok faydalı mühendisçe fikirler ortaya çıkacağı kesin.

Yeni üretilen bu jel supramoleküler jelin iletken polimer hidrojel matriks birleştirilmesiyle oluşturuldu. Mühendisler ziyaretçiden konağa (guest to host) mantığı ile her iki maddenin kimyasal ve fiziksel özelliğini birleştirildiğine ve bir bütün haline gelmektedir. Burada ziyaretçi, supramoleküler jel oluyor ve bu jel kendi kendini onarma özelliğiyle öne çıkıyor. Bu özellik sayesinde dinamik bir yapışkan gibi işleyen jel, konakta bulunan iletken polimer hidrojel ile elektron iletimi sağlamakta. Hidrojel sayesinde ise elastiklik ve dayanım önemli ölçüde artıyor.

Bu bileşik yapı iletkenlik açısından defalarca denemelere tabi tutulmuş ve sonuç olarak ise mükemmel bir iletkenlik seviyesi elde edilmiştir.  Ayrıca Defalarca aynı bölgeden kesilen jelin kendisini hiç bir müdahale olmadan 1 dakika gibi kısa bir sürede onararak eski iletkenliğine kavuştuğu gözlemlenmiştir.

Bu Mühendislik sayesinde bir çok alanda yeniliklerin olacağı kesin.