Kirli Havadan Hidrojen Yakıtı

Hidrojen yakın gelecekte dönüştürmeyi öngördüğümüz en temiz enerji kaynaklarından biridir. yakın zamanda, Antwerp Üniversitesi’nden ve KU Leuven’den bir grup Mühendis, hava temizleme işleminden hidrojen yakıtı üretebilen küçük bir cihaz geliştirdi.

Bu hava filtresi cihazı ile Mühendisler iki önemli çevre sorununa cevap verebiliyorlar: alternatif, temiz enerji üretimi ve kirli havanın arındırılması. Antwerp Üniversitesi’nde Biyomühendislik Bölümü’nde profesör olan Sammy Verbruggen, küçük cihazın hidrojen yakıtı üretebilen bir hava temizleme yönteminden nasıl yararlandığını açıkladı.

“İki odalı bir zar ile ayrılmış küçük bir cihaz kullanıyoruz. Hava bir taraftan arıtılırken diğer taraftan hidrojen gazı parçalanma ürünlerinin bir kısmından toplanır. Bu hidrojen gazı, hali hazırda bazı hidrojen otobüslerinde yapıldığı gibi saklanabilir ve daha sonra yakıt olarak kullanılabilir.

Belli türdeki nanomalzemeler, işlem aşamasının büyük kısmının gerçekleştiği membran seviyesinde ve dolayısıyla çözeltinin yoğunlaştığı yerde kullanılmıştır. “Bu katalizörler hidrojen gazı üretebiliyor ve hava kirliliğini azaltabiliyor. Eskiden, bu hücreler çoğunlukla sudan hidrojen çıkarmak için kullanılıyordu. Artık bunun kirli havayla da mümkün olduğunu ve daha da verimli olduğunu keşfettik “diye belirtiyor Verbruggen.

Verbruggen ve ekibi, hava temizleme işlemine güç sağlamak için güneş ışığı kullanmayı hedefliyor. Bir güneş paneli gibi elektrik üretmek yerine, cihazı havayı filtreler ve işlemden çıkan enerji hidrojen gazı olarak depolanır.

Olası uygulamalar alanları ise ;

Boya ve diğer kimyasal ürünlerin üretiminde olduğu gibi yüksek seviyede kirletici üreten endüstriler, Mühendislerin düşündüğü ilk uygulama alanları diyebiliriz.

“Bu teknoloji, muhtemelen, yüklü atık gaz akışlarıyla başa çıkmakta olan endüstrilerde kullanılacak olup Verbruggen, boya ve tekstil endüstrisi ya da büyük miktarda organik çözücü içeren diğer faaliyetler akla hemen gelen bazı örneklerdir “dedi. Kirli hava, hidrojen gazı üretme sürecinde kullanıldığından, sanayi tarafından üretilen daha fazla kirlilik, daha fazla hidrojen yakıtı depolayabilir.

Diğer birçok araştırma türünde olduğu gibi, ekibin hava filtresi cihazı da küçük ölçekli bir prototipe sahip ancak lüks bir versiyona dönüştürülüyor. Verbruggen, ekibin mühendislik hedeflerini ve cihazın gelecek planını ifade şöyle ifade ediyor ;

“Halen sadece birkaç santimetrekare ölçekte çalışıyoruz. Daha sonraki bir aşamada, teknolojiyi endüstriyel olarak uygulanabilir hale getirmek için ölçeklendirmek istiyoruz. Ayrıca reaksiyonlarımızı tetiklemek için güneş ışığını daha verimli kullanabilmemiz gerekiyor bunun için ise malzemelerimizi geliştirmeye çalışıyoruz “dedi.