Kirli Suyu Temiz Suya Dönüştürmek için Yeni Malzeme

Grafen oksitin yeni bir kullanım alanı daha ortaya çıktı. Daha ucuz ve hafif malzemelerle suyun saflaştırılması işlemi gerçekleşebilecek.  Tek gereken güneş…

Grafen son zamanlarda bir çok yeni teknolojinin ana malzemesi olarak kullanılmaya devam ediyor. Bu sefer grafen oksit, nanoselüloz köpük içerisine eklendiğinde hafif,sağlam ve esnek bir malzeme halini alıyor. Bu malzeme aynı zamanda elektrik ve ısıyı iletme yönünden çok hızlı ve verimli.

Washington Üniversitesi’nden bir grup mühendis grafen oksit levhaları kullanarak kirli suyu içilebilir suya çevirmenin bir yolunu buldular.

Buluşu gerçekleştiren ekibin başındakilerden Srikanth Singamaneni yaptığı açıklamada, “Hindistan gibi yeterli güneş ışığının alınabildiği ülkelerde malzememiz kullanılarak suyun buharlaşması ve ardından temiz suyun elde edilebilme işlemi kullanılmaya başlanılır.

Bakteriler tarafından üretilen nano selüloz elyaf ağı buharlaşan suyu üste taşımak gibi mükemmel bir özelliğe sahip. Bu da tüm bu üretim işleminin tek seferde gerçekleşmesini sağlıyor.

Çift katmanlı bio-köpüğün alt kısmında bulunan selüloz, sünger gibi davranıyor. Ardından grafen oksit sayesinde meydana hızlı buharlaşmadan ortaya çıkan su tabakanın üstünde birikip, kolayca temiz su elde ediliyor.” dedi.

Ayrıca yeni üretilen bio-köpük, suyu saflaştırma ve tuzdan arındırma işlemlerinde kullanılabilir hale getirmek için oldukça hafif ve ucuz bir malzemedir.

Mühendisce