Konya Kızören Güneş Santrali

Konya’da 430.000 metrekarelik bölgeye kurulan güneş santralinin açılışı yapıldı. Mühendislerin hesapları doğrultusunda 2023 yılına odaklı geliştirmeler yapılıyor.

Tekno Ray Solar, Konya Karapınar’a bağlı Kızören’de Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin açılışını yaptı. Şu anlık bürokratik engellerle uğraşılan projede eğer ki gerekli izinler alınabilirse yıllık 3-4 bin megawatt enerji üretilebilecek. Mühendisler 2023 yılı için bölgenin enerji ihtiyacının %20’sini karşılayacak bir teknoloji üzerinde çalışmaktalar.

Tekno Ray Solar, İtalyan Enerray ve Tekno Şirketler Grubu arasındaki ortak bir protokol sonucu kurulmuş bir şirket. Türkiye’nin en büyük güneş santralini açan şirket, 20.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve %50 yerlilik oranı ile 6 yılda kendisini amorti etmesi bekleniyor. Tekno Şirketler Grubu enerji sektöründe 6 yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak 2010 yılında doğalgaz ile sektöre giriş yapmışlardı. Doğalgaz gibi sürdürülebilir olmayan bir enerji kaynağı yerine solar enerjiye yatırım yapmayı seçen şirket, daha önce solar enerji işinde ismini duyurmuş İtalyan Enerray ile Türkiye’deki işleri için ortak olmayı seçtiler. Mühendislik teknolojisinin gelişmesiyle solar teknoloji daha çekici bir hal aldı.

Konya Kızören güneş santralinin niye bu bölgede açıldığı konusuna da değinen şirket, Bölgenin nem oranının az olduğunu bu yüzden güneş enerjisinin direkt olarak alınması konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması ve mühendislik için Karapınar’ı seçtilerini söyledi. Şirketin CEO’su Coşkunoğlu “Bürokratik olarak lisanssız santralin önü açıldı. Konya Kızören bölgesinde başlattığımız bu sistem de bunlardan biri. 18.5 megawatt devreye aldık. Buna 4 megawatt daha eklenecek. Megawatt saat başına 133 dolar alım garantili olarak direkt satıyoruz.” dedi.

Mühedisce