Koronavirüs Salgınının Tedavisi için Yapılan Çalışmalar

Bill ve Melinda Gates Vakfı CEO’su Mark Suzman, bir iş blogu olan LinkedIn Pulse’da bir blog yazısı yayınladı ve burada COVID-19 Terapötik Hızlandırıcı olarak adlandırılan 125 milyon dolarlık bir fonun koronavirüs ‘ün yayılmasını engellemek adına kurılduğunu dile getirdi.

Profesyonel blogda LinkedIn Pulse adlı Mark Suzman, Wellcome Trust ve Mastercard ile ortak girişimde, Bill & Melinda Gates Vakfı yeni koronavirüsle 125 milyon dolarlık bir mücadele için kesenin ağzını açtı. Fonlar, olası COVID-19 tedavileri için zaman çizelgesinin tanımlanmasına ve artırılmasına yardımcı olmak ve dünyanın küresel kullanım için milyonlarca doz üretmeye hazırlanmasına yardımcı olmak için kurulduğu dile getirildi.

COVID-19’u Terapötik Hızlandırıcı olarak adlandırılan Suzman, ilaç şirketlerinin bu çaba için çok önemli olacağını savunuyor.

Koronavirüs salgınını tedavi etmek

Salgınlar dünya topluluğuna paradoksal bir dizi zorluk getiriyor. COVID-19 gibi yaygın virüsler hızla yayılırken, bu derece hızlı çoğalmalarıyla mücadele etmek için aşılar ve tedaviler geliştirme programı yavaş hareket ediyor. Suzman, en savunmasız insanları salgınlardan daha güvenli hale getirmek istiyorsak, Ar-Ge’yi hızlandırmak ve yayılmayı yavaşlatmak anlamına gelen bu paradoksu yenmek gerektiğini savunuyor.

Antiviral ilaçların COVID-19 ile savaşmanın tek yolu olduğunu söylemek şu süreçte gerçekçi bir bakış açısı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Suzman’ın önerdiği gibi, yapabileceğimiz tek şey – bir dizi farklı durumu tedavi edebilen fonksiyonel antiviral ilaçlar olmadan – semptomları tedavi etmek olabiliyor. Asıl ihtiyacımız olan şey ise, antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlar için yaptıklarına benzer bir çözüm bulabilmek.

Finansal risk oranını düşürmek için özel hayırsever işletmelerle ortaklık yaparak ve biyoteknoloji ve ilaç şirketleri için teknik engelleri azaltmak koronavirüs için antivirallerin geliştirilmesini daha kısa bir zaman diliminde daha uygun hale getireceğini savunuyor .

Aşı Arama
Enfeksiyöz bir hastalığın yayılmasını önlemenin en etkili yolu bir aşıdır ve 2017 yılında, Japonya, Norveç, Almanya, yaklaşık 650 milyon dolar ile Epidemik Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) kuruldu. Bill & Melinda Gates Vakfı. O zamandan beri, Kanada, Avustralya, Belçika, İngiltere, Etiyopya ve Avrupa Komisyonu da dahil olmak üzere diğer ortaya çıkan salgın hastalıklar için aşılar üzerinde geliştirme programlarını etkili bir şekilde sürdürdüler. Aşı sürecinde hastalıktan ölen kişi sayısını azaltmak ve ilaca erişilebilirlik, satın alınabilirlik ve kullanılabilirliği sağlamak için büyük çaba sarfedildi.

Suzman, şimdiye kadar, kısmen koronavirüs için etkili bir aşı elde etmenin bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemesini CEPI’ya bağlamaktadır.

Suzman, COVID-19 Terapötik Hızlandırıcısının amacının koronavirüs tedavisinin geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Bu, özel sektör, hükümetler ve hayırsever kuruluşlar arasında hızlı bir şekilde geliştirilecek ve hızlı teslimat için seri olarak üretilecek ilaçların finansmanında derhal harekete geçilmesini gerektirse de, Suzman, veritabanı geliştirmenin artmasının tüm tarafların ilerlemeyi izlemesine izin vereceğini savunuyor.