Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Kaç Günde Sonuçlar Alınabilir?

Belirtileri gösteren kişilere koronavirüs testi nasıl yapılıyor? Testlerin sonuçları kaç günde ve ne oranda bir doğrulukla çıkıyor?

2020 yılının başlarında hızla yayılmaya başlayan ve günümüzün vebası olarak adlandırılan CoViD-19, belirtileri bakımından grip, nezle ve diğer birkaç kış mevsimi hastalıklarının belirtilerine benzediği için bir kişinin koronavirüs ile enfekte olup olmadığından emin olmanın tek yolu testtir.

Eğer CoViD-19 belirtileri gösterdiğinizi düşünüyor, fakat test yaptırmak konusunda emin olamıyorsanız; koronavirüs testlerinin nasıl yapıldığı, kaç gün sonra sonuçların alınabildiği ve hangi oranda doğru sonuç verdiği gibi soruların cevaplarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılıyor

Şu anda, CoViD-19 testlerinin çoğu koronavirüse özgü genetik dizileri aramaya dayanmaktadır. Eğer ki, test için verdiğiniz örnekte bu dizilere rastlanırsa, vücudunuzda koronavirüs bulunuyor demektir.

Koronavirüs testi, ucunda pamuk bulunan uzun bir çubuk yardımıyla burun derinlikleri veya boğazın arkasından örnek alınmasıyla yapılır. Ardından laboratuvara gönderilen örneklerin testi gerçekleştirilir.

Koronavirus Testi

Koronavirüs için Kan veya İdrar Testi Yapılıyor mu

Burun delikleri veya boğazdan alınan örneklere göre yapılan testleri pozitif çıkan kişilerin sadece yarısının kan, idrar ve dışkı testlerinde virüs tespit edilebiliyor. Bu yüzden, koronavirüs için kan, idrar ve dışkı testleri tamamen güvenilir değildir.

Koronavirüs Test Sonuçları Kaç Günde Çıkıyor

Çoğu laboratuvar, birkaç saat süren polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir yöntem kullanır. PCR testleri, yapılış şeklindeki bazı farklılıklara bağlı olarak 1 – 3 saat sürmektedir. Fakat, grip ve nezle belirtileri ile koronavirüs belirtilerinin benzer olmasından kaynaklanan yığılma nedeniyle, laboratuvarların testleri yapması ve insanlara sonuçlarını söylemesi 1 – 7 gün sürebilir.

Ayrıca Türkiye’de koronavirüs hızlı tanı kitleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bu kitler, moleküler tanı yönteminin aksine 15 dakika gibi kısa sürede sonuç veriyor. Daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneği inceleniyor. Bu yöntem, kesinlik bakımından moleküler tanı yöntemine göre daha güvenilmezdir.

Hızlı tanı kitinde, testin negatif çıkması durumunda örnekler moleküler inceleme için tekrar gönderilirken, pozitif çıkması durumunda kesin sonuç çıkıncaya kadar hastanın izolasyona alınma işlemi gerçekleştiriliyor. Böylece hastalığı yayılması belli ölçüde engellenebiliyor.

Testler Ne Kadar Doğru Sonuç Verebiliyor

Teorik olarak, koronavirüs için yapılan genetik testler düzgün yapılırsa son derece doğru ve kesin sonuçlar vermektedir. Her ne kadar, birçok ülkede yapılan testlerin yanlış negatif veya yanlış pozitif sonuçlar verdiği haberleri olsa da, testler düzgün yapıldığı sürece sonuçlar büyük bir oranda doğruluk teşkil etmektedir.

Testlerin yanlış sonuçlanmasının nedeni ise, pamukla alınan örneğin düzgün alınmaması ya da çok çalışan laboratuvar teknisyenlerinin hata yapması olabilir. Ayrıca, insanlar çevrelerindeki koronavirüs hastalarının varlığından dolayı erken bir dönemde test yaparlarsa, virüsü henüz tam olarak taşımıyor olabilirler. Bu nedenle de aslında doğru olan, yanlış bir negatif sonuç alınabilmektedir.

Bununla birlikte, hızlı tanı test kitleri için herhangi bir doğruluk oranı vermek mümkün değildir. Kesin koronavirüs test sonuçları için moleküler testler şarttır.

Bunları da Öğrenmek İsteyebilirsin