Kuantum Bilgisayar Gerçek Olacak mı ?

Büyük ölçekli bir kuantum bilgisayar oluşturmak için ortaya çıkan ilk plan Sussex Üniversitesi tarafından yayımlandı.

1 Şubat 2017 tarihli Science Advances dergisindeki yeni bir makale ile tam ölçekli bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için teknik bir plan yayımlandı. Devrim niteliğindeki tasarım, sorunları çözmede daha önce başka herhangi bir bilgisayardan çok daha güçlü özelliklere sahip olabilecek.

Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Google araştırmacıları ile birlikte dünyanın dört bir yanından gelen ekiplerle, bir zamanlar inşa edilen ve diğer bilgisayarların milyonlarca yıl sürecek hesaplamalarını çok daha kısa sürelerde çözebilecek bir bilgisayara ait planları hazırladılar.

Bu bilgisayarın diğer bilgisayarlardan farkı ne olacak ?

Bu sorunun birçok cevabı olsa da, en belirgin özellik farkı; günümüzde kullanılan bilgisayarlarda 1 veya 0 formunu kullanan ‘bitler’ yerine kuantum bilgisayarlarda hem 1 hem 0 formunda olan ‘qubitler’ kullanılabilecek.

Diğer bir başka fark ise, planda, elektrik alanlarıyla birleştirilen bağlantılar kullanmayı önermektedir. Normalde bağlantılar yüksek iletim hızı ve parazitten daha az etkilenmelerinden dolayı bakır ve fiber optik ile sağlanıyor. Bu durum, iyonların modüller arasında bakırdan veya fiber optik bağlantılardan daha yüksek hızda iletilmesini sağlar. Böylesine bir bağlantı gerçekleşirse günümüzdeki teknolojiden 100.000 kat daha hızlı olabilecek.

Bir sonraki adım olarak, ekip Üniversitede bu tasarıma dayalı bir prototip kuantum bilgisayar inşa edecek.

Böylesine büyük bir bilgisayar geliştirme planı, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının bu parlak ve çığır açan teknoloji için işbirliği yapabilmelerini sağlamak amacıyla halka açık hale getirildi.