Kültür Bakanlığı’nın Alım Duyurusu Bekleniyor

Geçtiğimiz günlerde Kültür paketiyle ilgili bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu , 600 personel alımı sözü vermişti. Bu personel alımının mesleklere göre ayrımı da şu şekildedir; 200 kütüphaneci, 100 sanat tarihçisi, 100 arkeolog ve 200 mimar, mühendis, şehir plancısı. Her ne kadar beklenen sayıdan az bir alım gerçekleşse de TCDD’nin alım yapmayacağının neredeyse kesin bir hal almasıyla boşlukta kalan mühendisler için başka bir umut kapısı olarak açıldı.

Kültür Bakanlığı’ndan kesin bir açıklama beklenirken, bazı fikirlerde fısıdanmaya başlandı. Bunlardan biri de 2014 KPSS puanıyla alım yapılacağıdır. Bu görüşün sebebi 2014 yılında KPSS’ye girenlerin 2 yıldır atamalar için beklemesinden kaynaklanıyor.

2015 yılında 9 mühendis 8 mimar ve 1 de şehir plancısı alarak tepkileri üzerine çeken kurumun bu meslek dallarında 200 kişi alacak olması sevindirici olarak görülmektedir. 2015 yılı mühendis alımları şu dallarda olmuştur ; 6 Harita Mühendisi , 1 Makine Mühendisi ve 2 İnşaat Mühendisi .