Kurak Bölgelerde Gıda Üretimi için Yeni Sera Tesisleri

Geliştirilen yeni tesis sistemi sayesinde kurak bölgelerde tatlı suya gerek olmadan, seracılık ile gıda üretimi yapılabiliyor.

Güney Avustralya’nın Port Augusta şehrindeki çöl ortamında bulunan bitkiler, sert ve kuraklığa karşı dayanıklıdır. Sınırlı bir yağış miktarına sahip bölge için tatlı su oldukça önemlidir. Bu konuyla ilgili çalışmalar yürüten Sundrop Farms firması, bu sorunu çözerek temiz su gerektirmeyen güneş enerjili bir sera inşa etti.

Bir solar termal tuz arındırma tesisi bu işlemin gerektirdiği tüm su, elektrik ve ısı sağlıyor. 23.000’den fazla ayna kullanılıp oluşturulan bu tesis güneş ışığından yararlanarak 39 megaWatt’lık termal enerji üretebilir.

Tuzdan arındırılmış su, Port Augusta serasında üretilen gıda ürünlerinin yetiştirilmesi için idealdir. Projenin başındaki kişi olan  Adrian Simkins bu konuyla ilgili, “Tüm tuzu atıyorsunuz ve sonuçta hastalık ihtimali yok. Ayrıca su bu şekilde tesisin ihtiyacını karşılayarak, ekstra bir su kullanımını gerektirmiyor.” dedi.

Projenin başında olan yatırım uzmanı Philipp Saumweber, tesisin sınırlamalarını şöyle anlatıyor: “Herhangi bir tatlı su kullanmasa da, güneş enerjisi ile çalıştırılan proje hala güç gereksinimlerinin yüzde 10 ila 15’ini karşılayabiliyor. Özellikle de kış aylarında ve daha az güneş ışığı olduğu zamanlarda elektrik kullanılması gerekiyor. Ayrıca su, ısıtma, soğutma ve elektrik için yaklaşık 10 gün boyunca sitede depolama alanı bulunuyor.”

Çiftlik, 200 milyon dolarlık inşaat maliyetiyle büyük bir yatırım. Ancak, yılda 15.000 tondan fazla domates tüketimi ile gıda üretiminin geleceği böyle tesisler tarafından güvence altına alınabilir.

Mühendisce