Lise Öğrencilerinden Evsizler için Barınak

Evsizlik sorununa çözüm bulmak isteyen lise öğrencileri, mühendislik becerilerini kullanarak, mikro bir ev oluşturdular.

Bir grup lise öğrencisi mühendislik mühendislik becerilerini konuşturarak, evsizlerin sürdürülebilir ve konforlu bir şekilde yaşayabileceği bir sığınak tasarladılar. Stockton, California’da bulunan evsiz nüfusunu azaltmak amacıyla oluşturdukları bu yuvarlak üçgen şeklindeki mikro ev, 1000 dolardan daha az bir maliyet ile geliştirildi. Bu mikro evin iç mekanı çok fazla övülemez, fakat dünyada sokakta yaşayan milyonlarca insanın güvenli barınma ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır.

Bu resimler öğrencilerin Habitable Urban Tent (HUT) adını verdikleri projelerinin ilk uygulanabilir prototipi. Ev genişlik olarak her yönden yaklaşık olarak 2.5 metrelik bir alan sunuyor. Ve üçgen tasarımlar, farklı HUT’ları birbirinin yanına taşımayı kolaylaştırır. Oluşturdukları bu modelde tamamen metal ve ahşap kullanıldı. Fakat ilerleyen zamanda polietilen dış katman kullanabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar.

HUT Barınağı İç Görünümü

Her bir HUT, uygun bir yapım maliyeti sunması amacıyla içerisinde yalnızca bir yatak olacak şekilde tasarlandı. Öğrenciler, gelecekte farklı malzemeler kullanmanın yanı sıra, malzeme kullanımını azaltmak amacıyla, üçlü HUT yapmak istediklerini belirttiler. Bu barınağın avantajlarıyla ilgili yapılan açıklamaların hepsinin lüksüyle ilgili değil, satın alınabilirliği ve kolaylığı konusunda olması da doğru bir amaca hizmet ettiğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor. Ayrıca piyasanın genel sorunu olan sürdürülebilirlik konusunda bu evlerin bir çözüm yarattığı da düşünülüyor.

Dünyadaki sorunlara çözüm bulmak için herhangi bir eğitim görmenize gerek yok. Bir mühendis olabilmek için tek ihtiyacınız olan şey biraz özgüven ve azimli bir çalışma.

Mühendisce