Mamut Gemi: Dünyanın En Geniş Nakliyat Gemisi

Çin gemi endüstrisi mühendisleri ağırlık taşıma kapasitesi ve genişliği ile tüm ilgileri üstüne çeken Mamut Geminin bitiriliş tarihini açıkladı.

Çin gemi endüstrisi yeni bir mega gemiyi kullanıma sundu. 98.000 ton ağırlığıyla ve geniş yapısıyla kendi klasmanında dünyanın en geniş gemisi olma özelliğine sahip.

Cosco Ağır Nakliyat firması için tasarlanan Guang Hua Kou isimli mega gemi 28 Nisanda Guangzhou Tersanesinde yapımına başlandı.

Çin hükümeti tarafından sahip olunan bir nakliye hattında çalışan Cosco Ağır Nakliyat, ağır yüklerin taşınması için uzmanlaşmış bir firma. The Guang Hua Kou isimli gemi yılın sonunda bitirildiğinde dünyanın taşımacılık alanındaki en geniş gemisi olarak bilinecek.

Geminin masif güvertesi 211 metreye 68 metre boyutlarına sahiptir. Batıkları yüzeye çıkardıktan sonra taşıma, hasar gören gemileri taşıma ve petrol kuyularını yerlerine taşıma gibi görevlerde kullanılması için tasarlandı. Ayrıca Guang Hua Kou sivil kullanımı altındadır. Muhtemelen savaşta veya barışta Çin ordusu tarafından kiralanabilecek.

Bu gemi Çin için kendi yapabilecekleri savaş gemilerinin de bir habercisi olarak görülmekte. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki tansiyonunda artmasına sebebiyet verecektir. Sadece Amerika ile de olmayacak Güney Çin Denizi’nde hak talep eden başka Güney Doğu Asya ülkeleride bu durumdan rahatsızlık duymakta. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Mart ayında bölgeye 1 uçak gemisi ve 5 eskort gemi göndermişti.

Çin Şubat ayında Güney Çin Denizi’ndeki Woody Adası’na savaş uçakları ve karadan havaya füze sistemleri yerleştirmişti. Woody Adası, Tayvan ve Vietnam arasında tartışmalı bir bölge.

Mühendisce